Zam üstüne zam: Seçim indirimleri kâğıt üstünde

Doğalgaz, elektrik, su ve köprülere fahiş oranlarda peşpeşe zamlar yapan siyasi iktidar, seçimler öncesinde “indirim” adı altında kalem oyunlarıyla yaptığı zamda indirime gidiyor. AKP, köprü geçişlerine ve faturalara gelen fahiş zamların ardından tepkiler üzerine sınırlı indirimler yaparak algılara oynuyor. İktidar kontrol altında tuttuğu medyayla da bu algının yaygınlaşmasını sağlıyor

Zam üstüne zam: Seçim indirimleri kâğıt üstünde

Doğalgaz, elektrik, su ve köprülere fahiş oranlarda peşpeşe zamlar yapan siyasi iktidar, seçimler öncesinde “indirim” adı altında kalem oyunlarıyla yaptığı zamda indirime gidiyor. AKP, köprü geçişlerine ve faturalara gelen fahiş zamların ardından tepkiler üzerine sınırlı indirimler yaparak algılara oynuyor. İktidar kontrol altında tuttuğu medyayla da bu algının yaygınlaşmasını sağlıyor

Zam üstüne zam: Seçim indirimleri kâğıt üstünde
09 Ocak 2019 - 16:09

Yaklaşan seçim öncesi anketlerde istediğini alamayan siyasi iktidar paket üstüne paket açıklamaya, kalem oyunlarıyla faturalarda indirimler yapmaya başladı. Doğalgaz, elektrik, su ve köprülere fahiş oranlarda peş peşe zamlar yapan iktidar, “indirim” adı altında faturalarda yüzde 10’lara varan indirime giderken, futbol kulüplerinin borçlarının Ziraat Bankası tarafından üstlenilmesi, vergi indirimleri, imar affının uzatılması gibi hamlelerle her kesimin önüne gönlünü çelmeye çalışıyor.

Bütün bunlara rağmen istenilen sonuç elde edilemezken, anketlerin sözüne kulak veren Erdoğan dün yeni bir ekonomik paket açıkladı. Bu sefer hedef iş dünyası değil, AKP’nin ana seçmeni olan dar gelirlilerdi. Kamuoyu araştırmaları AKP seçmeninde geri çekilme olduğunu gösteriyor. Yeni bir 7 Haziran sendromu yaşamak istemeyen Erdoğan zaman kaybetmeden devreye girdi. 

Kredi kartlarından, esnaf borçlarına, elektrik desteğine kadar krizden bunalan vatandaşa nefes aldırmak için hamle yaptı. Erdoğan, bir yandan tüm vatandaşlara ‘ekonomi kontrol altında’ mesajı verirken diğer yandan da kendi seçmenine “bizden vazgeçmeyin” diyor.

FATURALAR 2018’DE ŞİŞTİ

2018 yılı boyunca elektrik, doğalgaz ve su faturaları zam üstüne zam gördü.

* Elektrik yıl içinde yüzde 44,

* Doğalgaz yıl içinde yüzde 31,

* Suya ise yüzde 11 oranında zam geldi.

Buna karşılık seçimler öncesi elektriğe yapılan yüzde 10’luk indirim yandaş medyanın manşetinden inmiyor.

KÖPRÜ VE OTOYOLLARA YENİ YIL ZAMLARI

2018 yılı boyunca köprü geçiş ücretlerine ortalama yüzde 25 zam gelirken, otoban geçiş ücretlerine ise yüzde 19 zam geldi. Bunlar yetmedi, yurttaşlar yılbaşına yeni yıl zamlarıyla uyandı. Devletin elinde olan köprü ve otoyollar zamlanmazken, son yıllarda yap işlet devret modeli ile özel kesime yaptırılan köprü ve otoyollar fahiş oranda zamlandı. 1 Ocak 2019 itibariyle;

Köprü ve otoyollara yapılan fahiş zamlar AKP medyasında yer almazken Osmangazi Köprüsü’ne yapılacağı iddia edilen indirimin dedikodusu dahi 1. sayfa manşetlerden veriliyor. Üstelik bu köprülerde geçiş garantisi yüzünden geçmeyen otomobillerin de ücreti yurttaşın vergileri ile özel müteahhitlere ödeniyor.

YENİ HAVALİMANINA OTOPARK KIYAĞI

Kamunun cebinden kuruş çıkmıyor diye propagandası yapılan, ancak gelir garantisiyle şimdiden tartışmalara neden olan İstanbul 3. havalimanının otopark fiyatları belli oldu. İstanbul havalimanı’nda otopark ücretlerinin Atatürk havalimanı’ndan yüzde 30 fazla olmsaı dikkat çekti.

İşte Atatürk ve İstanbul havalimanları’ndaki otopark ücretleri

İSTANBUL HAVALİMANI(ISL) ATATÜRK HAVALİMANI(AHL) İÇ/DIŞ HATLAR KAPALI OTOPARK (OTOMOBİL)

Park süresi (Saat/TL)
* 0-1 saat: 21 TL(ISL) 15 TL(AHL)
* 1-3 saat: 25 TL(ISL) 19. 50 TL(AHL)
* 3-6 saat: 39.50 TL(ISL) 30.50 TL(AHL)
* 6-12 saat: 47 TL(ISL) 36.25 TL(AHL)
* 12-24 saat: 63 TL(ISL) 48.50 TL(AHL)

***

ZİRAAT BANKASI BU SEÇİMİN KASASI OLDU

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan AKP grup toplantısında kredi kartı borcu olan yurttaşlara Ziraat Bankası’nı ödeme kolaylığı sağlayacağını açıkladı. Erdoğan konuşmasında “Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kartı borçları tek bir çatı altında toplanacak, hangi banka olursa olsun buradan alınan kredi ile borçlar kapanacak” dedi.
Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yeni bir uygulama başlattığını duyuruldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Birleştiren İhtiyaç Kredisi; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık yüzde 1,10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1,20 faiz oranlarıyla müşterilerimize sunulmaktadır. 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılarak uygun vade seçenekleri ile kredi kartı borçları ödenebilir hale getirilecektir.”

***

SEÇİM RÜŞVETLERİ

31 Mart Seçimlerine kamu kaynaklarının seçim rüşvetleri olarak dağıtılması damga vurdu. Seçimden sonra gelecek zamlar ise yurttaşı korkutuyor.

  • Mobilya, beyaz eşya, otomobil ve konutta 31 aralık’a kadar uygulanan vergi indirimleri 31 Mart’a kadar uzatıldı.
  • .İmar barışı 6 ay süreyle uzatıldı.
  • Ziraat bankası kulüplerin borçlarını yapılandıracak.
  • Ziraat Bankası yurttaşların kredi kartlarını yapılandıracak.
  • Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlar aylık 150 kwh kadar elektrik tüketimlerini devlet üstlenecek. 2.5 milyonun üzerindeki hanede 80 milyon liralık faturayı devlet karşılayacak.
  • Sigorta prim teşviki uygulaması kapsamında 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran işyerleri için 3 puan desteği 5 puana çıkarılacak.

-BİRGÜN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam