YSK’ye içi boş üç bavulla gittiler

YSK’ye üç bavulla başvurarak itiraz dilekçesi veren AKP’liler, dışarıda basına yaptıkları açıklamada yine hiçbir somut delil öne süremediler. AKP’ye yanıtı ise CHP sözcüsü Öztrak verdi

YSK’ye içi boş üç bavulla gittiler

YSK’ye üç bavulla başvurarak itiraz dilekçesi veren AKP’liler, dışarıda basına yaptıkları açıklamada yine hiçbir somut delil öne süremediler. AKP’ye yanıtı ise CHP sözcüsü Öztrak verdi

YSK’ye içi boş üç bavulla gittiler
17 Nisan 2019 - 08:31

AKP İstanbul’daki sayım işleminin bitmesine saatler kala YSK’ye seçimin iptal edilmesi ve de yenilenmesi için Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali ihsan Yavuz eliyle olağanüstü itiraz dilekçesini sundu.

AKP’li Yavuz, dilekçelerini sunduktan sonra yaptığı açıklamada 16 gündür olduğu gibi hiçbir somut kanıt sunmadan, “Bu garip değil mi?” benzeri ifadelerle iddialarını desteklemeye çalıştı. Ayrıca 2017 Referandumu’nda mühürsüz oyları kabul ettiren AKP’nin, bu kez bazı sandıklarda mühürsüz sayım döküm cetveli olmasından şikâyetçi oldu.

MÜHÜR ÇELİŞKİSİ

Yavuz, İstanbul’da seçimin iptali ve yenilenmesi talepli olağanüstü itiraz dilekçesini dün saat 16:00’da YSK’ye sundu. AKP’li Yavuz ve yanındaki heyet üç valiz dolusu belgeyle birlikte geldi.

YSK önünde açıklama yapan Yavuz, “İl Seçim Kurulu’ndan sonra YSK’ya geldik. Ortada bir şüphe var ve biz bu şüpheyi düzeltemedik. Sadece maddi hata düzeltildikten sonra fark 29 binlerden aşağıya indi” ifadelerini kullandı.

16 Nisan 2017’deki Anayasa Referandumu’nda YSK’nin skandal nitelikteki mühürsüz oy pusulalarının geçerli olması kararını alınmasına neden olan itirazı yapan AKP, bu kez ise sayım döküm cetvellerinin mühürsüz olmasından şikâyet etti.

Yavuz, bugün 10.30’da AKP İl Başkanlığında basın toplantısı ile detaylı açıklamalarda bulunacaklarını belirtti.

DAKİLAR SONRA YANIT

AKP’nin YSK’ye başvurmasından dakikalar sonra ekran karşısına çıkan CHP sözcüsü Faik Öztrak ortaya karışık bir dilekçe ile başvurulduğunu söyleyerek, “bir sürü gerekçe var, biri olmazsa diğeri. Seçimi iptal ettirebilir miyiz diye kıvranıyorlar. Kumpas için 3 valiz yetmemiş. FETÖ tipi kumpasla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANI İMAMOĞLU’DUR

YSK’yi göreve çağıran Öztrak, “Balyoz ile ilgili kumpas sadece bir bavuldu, öyle gözüküyor ki İstanbul’daki kumpasa bir bavul yetmemiş! Bu suiistimale dur diyecek olan artık YSK’dır. YSK, bizlerin 2014 Ankara seçimi sonuçlarına yapılan itirazları reddetmişti. Bu itirazların, bizim itirazlarımızdan daha hafif olduğunu görüyoruz. İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’dur” diye konuştu

ÖZTRAK’TAN SORULAR

• AKP’li yetkili ‘tüm sandıklar sayılsa bizim sonuç çıkacaktı’ diyor. AKP’nin elinde, bizim elimizdeki ıslak imzalı tutanaklardan farklı tutanaklar mı var?

• 4287 hükümlünün seçmen kütüklerindeki kaydının yanına şerh düşülmediği söyleniyor. Bu hükümlüler orada oy kullandı mı, kullanmadı mı? Buna dair neden bir şey söylenmiyor. 

• Kullanılan oyla seçmen sayısının tutmadığı söyleniyor. Başka illerden gelen polisler oy kullanmış olabilir. Partilerin aldığı oyla toplam seçmen sayısının kıyaslanması gerek. En önemlisi bu itirazlar neden şimdi? Sandık kurullarında sizin gözlemcileriniz yok muydu?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam