Yerel seçime doğru - 1 / Çiğli
Ürgen TEPE

Ürgen TEPE

Yerel seçime doğru - 1 / Çiğli

20 Eylül 2018 - 14:14

Ekonomik kriz bir yanda, bir yanda Başkanlık Sistemi diğer yandan muhalefet partiler için tünelden önce son çıkış. Malum tünelin içi karanlık...

 

Yerel seçimler bu karanlığı yırtmak ve güzel aydınlık yarınlara kavuşmanın ilk ve en önemli  adımıdır. Bu adım partileri iktidar hedefine ulaştıracak kadar önemli bir adım.

 

Gelelim CHP'nin Kalesi İzmir'de yerel seçimde neler olacağına; kimler aday? Her yazıda bir ilçeyi değerlendireceğim. Uzun ve karmaşık bir sürecin başlangıcı… Zira ben bu yazının dizisinin adını ‘Yerel Seçime Doğru’ koydum. Çünkü seçim startı hala verilmedi.

 

Bugün metropol ilçelerden olan Çiğli'yi kaleme alacağım.

 

Demografik yapısı karmaşık olan Çiğli, siyasi anlamda da dengelerin CHP içinde sürekli değiştiği bir ilçe. Öyle ki son kongre süreci ile yönetim el değiştirdi. Bir yanda belediye başkanı ve ekibi diğer yanda belediye başkan aday adayları ortak listesi, kazanan taraf aday adayları...

 

Çiğli gelişmeye açık bir ilçe. Şahsi fikrim, potansiyeli yüksek ve hala hizmete aç bir ilçe...

 

Harmandalı Katı Atık Depolama Merkezi hala açık üstüne de arıtma tesisi Çiğli'de olunca çokta cazibeli bir ilçe olamıyor. Koca üniversite var ama ilçeye faydası yok. Çünkü öğrencinin soluk alacağı bir alan yok. Öğrenciler de Alsancak ya da Bornova'ya kaçıyor.

 

Çiğli'nin durumunu özet geçtikten sonra gelelim adaylara.

 

Mevcut belediye başkanı Hasan Arslan, her platformda tekrar aday olduğunu dile getiriyor. CHP Genel Merkezinden bir dönem daha talep ediyor. 5 yıllık belediye başkanlığı süreci inişli çıkışlı olan Arslan'ın en büyük dezavantajı Gürsel Erol. Diğer bir dezavantajı ise ekibi. Arslan'ın ekibi geçen  ilçe kongresinde örgütten çizik yedi ve başarısız oldu. Gelelim artılarına, Arslan'ın en büyük artısı işçilerin maaşlarını düzenli ödemesi ve ortalamanın üzerinde bir belediye başkanlığı yapması. Gerek tesisleşme gerek sosyal belediyecilik anlamında Çiğli'ye büyük hizmetler sunması. Belediye başkanlığının özellikle ilk dönemlerinde oldukça göz dolduran Arslan, son bir senedir sanki biraz yavaşladı. Konser organizasyonları gibi kültür hizmetleri ile ön plana çıkan Arslan, proje gücünü ise Büyükşehir belediyesinden alıyor. Arslan'ın CHP içindeki mevcut iklimde işi bir hayli zor gibi.

 

Sıra diğer aday adaylarında…

 

Kimlerin ismi geçiyor bir göz atalım: Aziz Buğa, Ali Rıza Koçer, Utku Gümrükçü, Tülin Koç, Gürbüz Bal... Çiğli'de aday adaylarının sayısı tahminim 15'i geçer .

 

Aziz Buğa geçtiğimiz dönem akşamüstü atanmış, ardından Aziz Kocaoğlu, Alaattin Yüksel ve Ali Engin ekibi tarafından gece yarısı  operasyonu ile haksız şekilde geri alınmıştı. Bu olayın bugün hala yankıları sürüyor. Buğa o süreçte başka partilerden adaylık teklifi almasına rağmen bu teklifleri kesin bir dile reddederek partisine hiç küsmedi, alınmadı ve çalışmaya devam etti. En güçlü adaylardan biri olan Buğa, örgütte gücü olan bir isim. Kongre de beyaz listenin kazanmasında ekibinin ve kendisinin emeği  büyük. Genel Merkez kulislerinde ismi hayli dinlendiriliyor. Kulislerdeki bilgilere göre Buğa’nın şansı oldukça yüksek.

 

Ali Rıza Koçer örgütçü bir kişilik. Yılların ilçe başkanı, belediye başkanı olmayı çok. İstiyor. Örgüt arkasında. Fakat makus talihini bir türlü kıramadı. Kongrede Buğa ile birlikte ilçe seçimlerini kazandılar.

 

Utku Gümrükçü, ismi geçen  isimlerden. Adaylığı  kesin olmamakla birlikte görev adamı olduğunu sürekli  vurguluyor. 

 

Tülin Koç, belediyede memur. Sürgün edilmesi ile gündeme gelen bir isim. Örgütte gücü yok denecek kadar az. Koç, cılız da olsa bir ihtimal.

 

Gürbüz Bal, örgüt emekçisi. Milletvekili seçimlerinde listeye girmemesine rağmen örgüt içersinde oldukça aktif.

 

Çiğli'ye bir aday da Ankara’dan var. İsmini yukarıya yazmadım fakat sürekli duyar oldum. Kadın bir siyasetçi, genel başkana yakınlığı ile biliniyor. Çiğli kulislerinde adını duyuyoruz. Ayten Gülsever genel merkez görevlendirirse Çiğli'ye talip olacak gibi.

 

Yerel seçim ateşi Çiğli’de harlı yanacağa benziyor. Hep birlikte izleyip göreceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum