Adalet Yürüyüşü'nün getirdikleri
Ürgen TEPE

Ürgen TEPE

Adalet Yürüyüşü'nün getirdikleri

10 Temmuz 2017 - 19:16

Türkiye Adalet Yürüyüşü'nü konuşuyor. Maltepe Meydanı'nda kaç kişi vardı? Kimler katıldı? Kimler katılmadı? Daha neler neler... Asıl olarak bakmak gereken nokta ise sonuçları, getirdikleri.  Bu sonuçları Türkiye genelinde ve CHP özelinde olarak sınıflandırmalıyız.

Önce Türkiye genelindeki sonuçlara bakalım:

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan başlattığı Adalet Yürüyüşü toplumun her kesiminden destek aldı. Kanıtı ise Maltepe Meydanı. Halk yedisinden yetmişine o meydandaydı ve herkes adalet arıyordu.

Türkiye'deki bütün siyasi hareketler bir umutla Kılıçdaroğlu'na  döndü ve onun atacağı adımlara bakacaklar. Bu solda bir birleşmeyi getirebilir. Zaten halkında beklediği yıllardır bu değil mi? Başka şekilde iktidar yolu açılabilir mi?

Korku duvarı aşıldı. Bombalı saldırılar, tutuklamalar, soruşturmalar bütünüyle korku imparatorluğu halini almışken Kılıçdaroğlu bu duvarı yıktı.

Mitinge gençler damgasını vurdu. Gelecekleri için endişe eden gençler alandaydılar. Ataması yapılmayan öğretmenler, bir türlü mülakatlardan geçemeyenler, genç işsizler ve gelecek kaygısı olanlar...

Gelelim CHP özelindeki sonuçlara:

CHP'nin kimlerle bir daha yan yana durmayacağı belli oldu. Bunlar MHP ve Vatan Partisi, hatta Vatan Partisi'nde üyelerin istifaları dahi başladı. İzmir'in bir kaç ilçesinde istifa edenler var.  CHP'nin sokağa çıkmasından rahatsız olan, parti içerisinde hükümdar olduklarını zanneden, adalet yürüyüşüne dahi sokağa çıkmadan, göstermelik olarak; 'sokağa çıkmamamız, yürüyüşe katılmamamız, yürüyüşü desteklemediğimiz anlamına gelmez' diyen körelmiş, paslanmış bir güruh, partinin ve parti içi güçlerinin ellerinden kayıp gidiyişi izliyorlar. 

CHP artık sokakta olacak. Bizzat Kılıçdaroğlu kendi ağzıyla açıkladı. CHP sokağa inmiyor diyenler ve CHP sokağa çıksın diyenler bu durumdan oldukça memnun görünüyor.

Kıssadan hisse; Türkiye'de muhalifler arasında artık bir umut filizlendi. Aklıma'da  Samuel Beckett'ın o ünlü sözü geldi. Bu sözü umudunu yitirmeyenler için bir kenara yazıyorum.  " Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil"

Birde bu yürüyüşü eleştiren bonzaiye benzeten ve hatta Atatürk düşmanlığı ile suçlayanlar için ise Samuel Beckett şu sözü söylemiş anlayana;

 "Kitlelere köpek gibi davranarak onları peşinizden sürükleyebilirsiniz ama onlara "size köpek gibi davrananların peşinden gidiyorsunuz" diyerek peşinizden sürükleyemezsiniz"

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum