Ümmetçi değil, Cumhuriyetçi
Umut Barış BALLIKAYA

Umut Barış BALLIKAYA

Ümmetçi değil, Cumhuriyetçi

08 Mart 2018 - 23:26

Hem Ümmetçi hem de milli ve yerli birlik kurulmak isteniyor. Nasıl oluyorsa? “Ne vereyim abime” misali. Ortaya karışık olsun!  Adını da “cumhur ittifakı” koymuşlar.


Saadet’ten kopan Numan Kurtulmuş dün ne diyordu bu gün ne diyor, MHP’den kopan Tuğrul Türkeş nerden nereye geldi, Süleyman Soylu geçmişte söylediği her şeyi unutup ‘biat’ ederek bakan olmadı mı? En “ sert’ söylemleriyle bilinen Bahçeli elinde salladığı ipi kendi boynuna takmadı mı? İpi kimin elinde, belli değil mi?


BBP de AKP’nin gemisine bindi mi? Bindi. Şimdi sıra Saadet’i aynı kervana katmakta. Onu da gemiye aldılar mı, ümmetin birliği önünde bir engel Akşener kalıyor. Zaten bir yolunu bulur onu da KHK ile seçime sokmazlar. Alın size ümmetçi cumhur ittifakı.


Peki bu cumhur ittifakını bir arada hangi güç tutuyor olabilir. Tabi ki paranın gücü. Yaşadığımız şu yüz yılda herkesin dini imanı para olmuşken, ümmet de, yerli de, milli de derken herhalde kast edilen, paradan başka bir güç olamasa gerek. Bu paranın bolluğu nerden geliyor? Nerden gelecek? Oturmuşlar hazinenin başına al takke ver külah kendi aralarında bölüşüyorlar. Zamanında birbirlerine ettikleri lafları hatırlıyorlar mı? Nerde? Tabi herkes cebini doldurma peşinde. Bunların piri de demez miydi? “Dün dündür, bugün bugündür” Onlar için gün bu gündür. Gününü gün etmektir aslolan.

Geriye kim kalıyor bizim tarafta? Ben, sen. bizim oğlan. CHP, DSP, HDP, EMEP, TKP… Onlar atı alıp Üsküdar’ı geçme peşinde, biz ise Saadet’in, İyi Partinin, sandık güvenliğinin peşine düşmüş boşa zaman geçiriyoruz. Hele bir, Atatürkçü, modern, sosyal demokrat, sol, sosyalist bizler bir araya gelelim önce. Onlar, birileri “ümmet” dediğinde sandıkta zaten bir araya gelecekse gelirler.


Bu seçimde bizim tarafın ortak değeri “cumhuriyetçilik” olmalıdır. O da halk ittifakı ile mümkün olabilir. Yani kimsesizler, ötekiler, gelecek kaygısı olan gençler, işsizler, kadınlar, üç kuruşa çalıştırılan ücretli köleler,  emekçiler, köylüler, merhametli, vicdanlı, yârin yanağından gayrı her şeye ortak olabilecek, yurtta da yurtdışında da barış isteyenler. Aklı hür vicdanı hür, okumuş yazmış halk çocukları ancak bu halk iktidarını kurabilirler.

 Ha kel hasan ha hasan kel. Erdoğan mı olsun? Gül mü? Son altmış yıldır aynı oyunu izlemekten bu millet bıktı usandı. Ellerini semaya açarak dua eden milleti, ellerini sermayeye açan dilenci bir ümmete çevirdiler.
Yok kardeşim. Ümmetçi değil,
Halkçı olsun.
Laik olsun.
Barışçı olsun.
Eşitlikçi olsun.
Adaletli olsun.


Bu halk masumdur, mazlumun yanındadır. 
din bezirganlarına mahkum değildir. Kendi özünden sözünden cumhurbaşkanını seçecek güçtedir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum