Erken seçime dair
Tolga ÇOBANOĞLU

Tolga ÇOBANOĞLU

Erken seçime dair

27 Nisan 2018 - 10:26

Öncelikle önümüze getirilen erken seçimin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

 Erken seçim değil, tam anlamıyla muhalefetin dediği gibi baskın seçim terimi daha doğru olur sanırım. Tabi bu karar ülkeyi nereye götürür bu ayrı bir tartışma konusu.

Sayın Bahçeli’nin son dönemde yaptığı u dönüşü toplumu şaşırtmış, kimi koltuğunu korumak için kimiyse misyonunu yerine getiriyor düşüncesinde.

Erken seçimin vatana ihanet olduğunu iddia eden sayın Bahçeli ve Erdoğan’ın böyle bir karar alması düşündürücü ve ilginç şeylerin olduğunu gösteriyor . Sayın Devlet Bahçeli’nin kritik zamanlarda buna benzer çıkışlarını hatırlıyoruz. Bu kritik zamanda İyi Parti’nin seçime girmemesini için bir mücadele verilse de sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğru ve isabetli hamlesi iktidar kanadını boşa çıkarmış, Türk demokrasine ismini altın harflerle yazdırmıştır.

Her ne hikmetse günlerdir İyi Parti hakkında karar vermeyen YSK, CHP li 15 milletvekilinin İyi Parti’ye geçişi sonrası karar vermiş ve bunu kamuoyu ile paylaşmıştır.

Son dönemlerde yaptığı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Sadet partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu muhafazakar seçmenin dikkatini çekmeyi başarmış ve seçimin dengesini değiştirecek hale gelmiştir.

HDP ise Selahattin Demirtaş ile geçen dönem yakalamış olduğu ivmeyi yükseltmeyi planlıyor. Kim ne derse desin MHP - AKP ittifakı Kürt seçmende ciddi tedirginlik uyandırmış durumda. Bu nedenle HDP’nin baraj altı kalacağına ihtimal dahi vermiyorum.

Muhalefet açısindan pencereye geniş acıdan bakmak lazım. isimleri tartışmak yerine sonuç alma esaslı bakmak gerekir. Bu nedenle kimin aday olduğu değil kiminle kazanılacak bu önemlidir.

Şimdi gelelim asıl konuya…  24 Haziran iktidar acısından bu güne kadar yaşayacağı en zor seçim olacak olsa gerek. Her halükarda ikinci tura kalacağına kesin gözüyle bakılan seçimin konuşulmayan bir tarafına dikkatinizi çekmek istiyorum oda 24 haziran sonrası oluşacak meclis dağılımı. Olası 2.tur da bu meclis dağılımı, yani siyasi partilerin çıkaracağı milletvekili sayısı ikinci turda belirleyici unsur olacaktır. Ancak her ne karar çıkarsa çıksın iktidarın diğer seçimler kadar rahat olmadığı kesin. İzleyip görelim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum