Yol ya Maltepe'de bitmezse?
Ogün SUCUĞ

Ogün SUCUĞ

Yol ya Maltepe'de bitmezse?

01 Temmuz 2017 - 00:56

Cumhuriyet’in kurucu partisi CHP, tarihinde ilk kez politikalarına sokağa inmeyi ekledi. Ülkenin ikinci büyük partisinin genel başkanı 16 gündür büyük bir korteji arkasına alarak “adalet yürüyüşü”nü sürdürüyor ve bu yürüyüş CHP Mersin Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutulduğu Maltepe Cezaevinde son bulacak. Peki CHP bu noktaya nasıl geldi? “Sokağa inmek” siyasi iktidar ve havuz medyası tarafından “terörist eylemi” olarak lanse edilse de, dünyanın her ülkesinde vatandaşlar yönetici sınıflarla ters düştüğü anda bu meşru eyleme başvurmuştur. Ancak CHP tarihinde ilk kez -siyasi çizgisi göz önüne alındığında- böylesine radikal bir eylemi, ülke içi gerilimi tırmandıracak olma ihtimaline rağmen icra ediyor.

Kılıçdaroğlu milletvekilliği dokunulmazlıklarının kaldırılması için yapılan oylamaya parti içi muhalefete rağmen “evet” derken sürecin bu noktaya gelebileceğini tahmin etmiyordu muhtemelen. AKP’de her fırsatta, Kılıçdaroğlu’nun seçim çalışmalarında “dokunulmazlıkları kaldıracağız” vaatlerinde bulunduğunu hatırlattı ve toplumun büyük kesiminde birden bire cereyan eden HDP Milletvekillerine yönelik öfke nöbetlerinin de etkisiyle, Kılıçdaroğlu’nu oylamada “evet” demeye mecbur bıraktı. CHP, ilkeleriyle çelişmemek için “evet” dedi. Ve bu yargılamanın bütün milletvekillerini kapsayacağına dair iyimserlik sergiledi. Ancak bu süreç onlarca fezleke sahibi AKP ve iktidar yanlısı MHP Milletvekilleri için herhangi bir sorun teşkil etmezken, HDP Milletvekilleri için cadı avına dönüştü. Mit tırlarının ifşasına sebebiyet verdiği suçlamasıyla da en son CHP Milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı. Kılıçdaroğlu bu gelişmeye sessiz kalamazdı ve kalmadı da. Bütün risklere rağmen CHP tarihine geçen eylemi, kendisine yakıştırılan “Gandi” lakabına yakışacak biçimde şekillendirdi; “Pasif Direniş!” Adalet Yürüyüşü” CHP’nin ülke yönetimine ve yargı sistemine karşı başlattığı pasif direniştir. Kılıçdaroğlu’nun o naif kişiliğinin örtbas etmesine karşın “bıçak kemiğe dayandı” deyiminin özetleyebileceği bir ruh hali içinde olduğunu iddia etmek pekala mümkün.

Yürüyüşe toplumun her kesiminden, her görüşten insanların destek verdiğini ve yine toplumun değişik kesimlerinden de tepkiler aldığını söyleyebiliriz. İktidar yandaşları ve havuz medyası “Adalet Yürüyüşü”nü, “terörist yürüyüşü” olarak lanse edip, provoke etmeye çalışsa da, Kılıçdaroğlu’nun ardından yürüyenlerin sayısı İstanbul’a yaklaştıkça her geçen gün daha da artıyor. Ve Maltepe Cezaevine varılacak gün milyonlarca insanın bu yürüyüşe eşlik etmesi bekleniyor. Peki; “Ya yürüyüş Maltepe Cezaevinde son bulmazsa?” Kılıçdaroğlu’nun arkasındaki o büyük kalabalık bu ülkeye adalet gelene kadar sokaklarda kalmaya devam ederse? Yollara, gübre döken, mermi bırakan, sabırları zorlanan, yollarda teröristler yürüyor diyen, o karşıt kesimin tepkisi ne olacak?               

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar