Karanlık yüzlü sapık herifler
Gürkan CENGİZ

Gürkan CENGİZ

Karanlık yüzlü sapık herifler

08 Mart 2018 - 12:14

8 Mart 1857 tarihinde, daha iyi şartlar altında çalışmak isteyen 40 bin dokuma işçisi New York şehrinde bir tekstil fabrikasında greve başlamıştı. Polisin greve sert müdahale etmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak hayatını kaybetti. Bu vahim olay sonucu 26 Ağustos 1910 yılında Almanya Sosyalist Partisi liderlerinden biri olan Clara Zetkin 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olmasını teklif etti. O tarihten bu yana dünyanın hemen her yerinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Emekçi Kadınlar Günü ülkemizde 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlansa da, 1980 darbesinin yaşanmasıyla birlikte 4 yıl yasaklanmış ancak, 1984 yılından itibaren tekrar kutlanmaya devam etmiştir.

Gelişmiş ve ileri demokrasilerde kadının günlük yaşam içindeki rolü ve önemi her geçen gün artarak devam etmekteyken, demokrasiden uzak ve din kisvesi altında olan ülkelerde kadın ötekileştirilmeye devam ediliyor. Ne yazık ki, geçen sene yüzlerce kadın sokak ortasında erkek şiddetinden kaynaklanan sebeplerden dolayı katledildi. 2018 yılının daha ilk 3 ayında şiddet görerek öldürülen ya da yaralanan kadın sayısı geçen yılı aratmayacak seviyelere daha şimdiden ulaştı. Daha dün Adana’da 18 yaşındaki bir kadın, erkek arkadaşı tarafından vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklanarak ağır yaralandı. Bu ve benzeri olaylara acilen ağır cezalar verilmediği sürece ne yazık ki, kadın cinayetleri artarak devam edeceğe benziyor.

Sevgili okurlarım, son yıllarda ülkemizde kendini din adamı ve İslam âlimi olarak tanıtan bir grup kendini bilmez herif ya da sapık, kadınlar üzerinden din tacirliği yaprak gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Özellikle kadını ikinci sınıf insan göstererek, kadını cinsel bir obje ve mal olarak göstermeye çalışıyorlar. 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebilir saçmalığı ve densizliğinden tutunda, yabancı bir kadınla asansörde halvet olunabilir ya da ölü eşle cinsel ilişki kurulabilir gibi sapıkça fikirleri sürekli gündemde tutmaya çalışan bu sapık zihniyet cezalandırılmalı ve susturulmalıdır.

Ülkemizde günlük siyaset kadın üzerinden yürütülürken, dünyanın en gelişmiş ve ileri demokrasilerinin yaşandığı çoğu ülkeyle birlikte, gelişmekte olan ülkelerde de kadınlar söz sahibi. Eyy Nazi Almanya diyoruz ya orayı Merkel yönetiyor, Jamaika; Portia Simpson, Trinidad ve Tabago; Kamla Persad, Brezilya; Dilma Rousseff,  Şili; Michelle Bachelet, Arjantin; Cristina Fernandez de Kirchner, Liberya; Ellen Johnson Sirleaf, Orta Afrika Cumhuriyeti; Catherine Samba, Norveç; Erna Solberg,  İskoçya; Nicola Sturgeon, Danimarka; Helle Thorning, Hırvatistan; Kolinda Grabar, Malta; Marie Louise Coleiro Preca, Polonya; Ewa Kopacz, Kosova; Atifete Jahjaga, Litvanya; Dalia Grybauskaite, Letonya; Laimdota Straujuma, Bangladeş; Sheikh Hasina Wajed, Güney Kore; Park Geun-hye ve İngiltere; Theresa May…. Demeokrasiyi benimseyen ülkelerde kadının ağırlığı her alanda hissedilmeye devam ediyor. Üzülerek söylemek gerekirse, Ortaçağ zihniyetinin karanlık yüzlü sapık herifleri, kadın hakları üzerinde ahkâm kesmeye devam ediyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum