Foça'da kadın eli mi, yoksa tecrübe mi kazanacak?
Gürkan CENGİZ

Gürkan CENGİZ

Foça'da kadın eli mi, yoksa tecrübe mi kazanacak?

12 Aralık 2018 - 12:27

Sevgili okurlarım, 31 Mart yerel seçimlerinde geri sayım başladı. Siyasi partiler Türkiye genelinde birçok yerin adayını açıkladı.  Partiler stratejileri gereği bazı il ve ilçelerin adaylarını ise,  henüz açıklamayarak, rakip partilerin adaylarını açıklamasını bekliyorlar. Her ne kadar bazı ilçelerin adayları açıklanmasa da süreçte ön plana çıkan bazı isimler oldu. Aslında partiler açısından isimler netleşmese de aday tablosu çoktan netleşti. Artık bu saatten sonra belediye başkanlığı için yeni adaylık başvuruları olacağını düşünmüyorum.  Öyle ki, bu saatten sonra yapılan başvuruda pek sonucu değiştirmez.

*****
Yerel seçimler öncesi elimizden geldiği kadar İzmir’in ilçelerindeki son gelişmeleri ve ön görülerimizi sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımda AK PARTİ  ve CHP’de öne çıkan iki isme yer vereceğim.
*****
Foça her ne kadar yazın yoğun bir nüfusa sahip olsa da, kış sezonunda da kısmı bir hareketlilik yaşanır. Özellikle bu aylarda inşaat sektöründe canlılık gözlenir. Yaz aylarında tadilat ve inşaat yapımın yasak olması sebebiyle, bu tür çalışmalar genellikle kış mevsimine alınır. Bu açıdan bakıldığında yerel seçim heyecanının henüz Foça sokaklarına yansımadığını gözlemlenebilir. Ancak durum hiç de öyle değil. Özellikle AK PARTİ ve CHP adayları çoktan kulis ve lobi çalışmalarına başladı.
*****
CHP adına Mehmet Arslan’ın başvurusu bir anda Foça’yı gündeme taşıdı. Arslan’ın başvurusu özellikle medyada geniş yer buldu.  Mehmet Arslan’ın aday adaylık için bir girişimde bulunacağını aylar öncesinden biliyordum. Ancak Foça başvurusu beni yanılttı. Açıkça kendi adıma Arslan’ın Menemen’den başvuru yapacağını düşünmüştüm. Bu başvuru Foça’da dengeleri değiştirdi. Daha önce Gökhan Demirağ, Günal Biçer, Fatih Gürbüz, Gökalp Müstecaplıoğlu, Osman Yurtseven, Saniye Bora Fıçı, Gülderen Özafacan Zeğerek, Gürol Türkmentepe gibi isimler Foça için CHP’den aday adaylık başvurusunda bulunmuştu. 
*****
 Mehmet Arslan üzerinde özellikle durmamın sebepleri var. Uzun yıllar belediyecilik yapıp, belediyeciliğin her kademesinde görev aldı. Her ne kadar Foça adaylığı sonrası tepkiler gelse de, ithal ve atama aday yaftası yapıştırılsa da ben kendi adıma böyle düşünmüyorum. Bölgeyi, özellikle Kuzey İzmir’i karış karış her sokağına kadar bilen bir yapıya sahip. Foça için bu ismin değerlendirilmesi doğru olur kanaatindeyim. Genç ve dinamik bir yapıya sahip olan aday adayı, içinde yanan bir hizmet aşkı olduğunu her yerde dile getiriyor. Makam şoförlüğünden, belediye başkan yardımcılığına kadar her kademede görev yapan Arslan, belediyeciliği A’dan Z’ye kadar bildiği için kendisine olan güveni tam ve yerinde. 2015 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kuzey Bölge ( Dikili, Foça, Aliağa, Kınık ve Bergama) İlçeleri Koordinatörlüğüne getirilmesi ile bu bölgeyi tanıma fırsatı buldu. Ayrıca çok sayıda STK üyeliği sebebiyle, halk ve kitleler ile iç içe yaşıyor.  Parolam; HİZMET, Hedefim; FOÇA’YI DÜNYA ŞEHRİ YAPMAK, BEN BELEDİYECİYİM sloganıyla yola çıkan Mehmet Arslan’a seçim yarışında başarılar dilerim.
*****
Foça için şimdi de AK PARTİ’den öne çıkan bir ismi sizlerle paylaşmak istiyorum. Foça’dan Elif Özçetin, Sinem Atan, Sercan Ergen, Ömer Sağıroğlu, Ahmet Sinan Güler, Ömer Faruk Tunca gibi birbirinden değerli isimler belediye başkanlığı aday adaylığı için başvuruda bulundu. Ancak şahsi kanaatime göre; bu isimlerden Sinem Atan diğer aday adaylarına göre bir adım öne çıktı. Çünkü siyaseti yakından takip ediyor. 27’inci dönem AK PARTİ İzmir milletvekili aday adayı oldu. Bazı STK’larda yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini başarıyla yürütüyor.  Her şeyden önce Atan tam bir Foçalı kimliğine bürünmüş, bir Foça sevdalısı. Foça’ya olan aşkını oğluna Foça adını vererek bütünleştirmiş. Evi, işi her şeyi Foça’da, Foça onun için bir yaşam felsefesi olmuş. Klasik AK PARTİ kimliğinden uzak, modern, çağdaş, ilerici ve laik anlayışı ön planda tutuyor. İş kadını olması ona artı bir avantaj sağlamış. İşi gereği Foça’nın tamamına yakınını tanıyor. Foçalılar şimdiden onun adaylığı etrafında toplanmış ve ona bir slogan bile bulmuşlar. FOÇA’NIN ANASI, FOÇA’NIN BELEDİYE BAŞKANI. Sinem Atan, Foça için yüreğini ortaya koyarak,  Foça’yı eski çağdaş ve aydınlık günlerine geri getireceğine inanıyor. Çünkü ben bir anneyim ve Foça ancak bir annenin ellerinde eski ihtişamlı günlerine ve hak ettiği yere gelebilir söylemini sıklıkla dile getiriyor.  AK PARTİ olarak Foça’ya neler yapabiliriz, onu nerelere taşıyabiliriz felsefesi ile gece gündüz çalışıyor. Partisi ile senkronize hareket ediyor ve iktidarın yardımı ile Foça’ya daha fazla hizmet geleceğine inanıyor.
*****
Sinem Atan kendini Foça’ya adamış, hiçbir karşılık beklemeden belediye başkanlığına aday adayı olmuş bir isim. Spordan, sanata, kültürel yaşamdan, kent kimliğine kadar birçok alanda projelere sahip olan Sinem Atan, eğer örgütü ve Foçalı seçmenler tarafından desteklenirse başarılı olacağına olan inancım tamdır. Hatta söylemimi daha iddialı bir hale getirmek için şunu söylemek isterim; Sinem Atan Foça’da başarılı olursa, Türkiye’nin ikinci Topuklu Efesi olur. Bu yarışta kendisine başarılar dileriz.
 Son olarak CHP’den Mehmet Arslan, AK PARTİ’den Sinem Atan yarışı nefes keser.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Turan baştürk
    1 ay önce
    Bir foçalı olarak Mehmet Ars*** gibi tecrübeli halkla iç içe o*** samimi dürüst bir başkanımız olmasını isterim ve halktan biri olarak sorunlarımızı sıkıntılarımızı anlayacağına ve çözümsüz bırakmayacağına inanıyorum foçamız için en iyisi Mehmet ars***dır