DURMAZ MI ACAR MI ?
Gürkan CENGİZ

Gürkan CENGİZ

DURMAZ MI ACAR MI ?

21 Kasım 2018 - 17:01

Sevgili okurlarım, 2019 yerel seçimlerinde geri sayım başladı. Siyasi partiler,  doğal olarak en güçlü ve kazanma olasılığı en yüksek adayları belirlemeye ve onlarla seçime girmeye hazırlanıyor.

*****

CHP, İzmir’de 30’da 30 yapmak ve kaybettiği 8 ilçeyi kazanmak için var gücüyle çalışıyor. Adaylarını adeta kılı kırk yararak belirlemeye çalışıyor.  CHP bu titiz çalışmalarından birini de Aliağa’ya yapıyor. Çünkü CHP 2014 yerel seçimlerde, küskünlerinde yardımıyla Aliağa’da seçimi, MHP adayı Serkan Acar’a yaklaşık 6 bin oyla kaybetti.

*****

2014 seçimlerinde, hiç ortada yokken, bir anda DSP, Aliağa’da ortaya çıktı ya da çıkartıldı ve sol kesimin oyuna ortak oldu. O, seçimde Aliağalı sol seçmen bir anda ikiye bölündü. Bir tarafta CHP adayı Barış Eroğlu, diğer tarafta ise küskünlerin DSP adına çıkarttığı Hakkı Ülkü. CHPAliağa’da bu seçimi kazanacak yol haritası çizemedi. Küskünleri toparlayacak, onları bir çatı altına getirecek aday çıkartamadı. Ortak bir aday adı altında uzlaşmaya gidilebilse, CHP az bir farkla da olsa Aliağa’da bu seçimi alacaktı. Ya da her iki kesimi mutlu edecek, meclis üyesi dağılımında bulunup, gene taraflar bir araya getirilebilirdi.

*****

Peki, ne oldu  da2014 yerel seçimlerinde Aliağa’da  CHP seçimi büyük farkla kaybetti?2014 yerel seçimlerinin istatistiklerine baktığımızda bu sorunun cevabını verebiliriz.

MHP:15 BİN 800 oy
AKP:14 BİN 715
CHP: 9 BİN 999
DSP: 6 BİN 046

Partilerin ve adaylarınaldığı oy sayısı, CHP’nin neden seçimi kaybettiğini açıklıyor olmalı.

*****

 MHP 2019 yerel seçimleri için ilk resmi adayını,Aliağa’dan Serkan Acar’ı duyurarak yarışta ne kadar iddialı olduğunun mesajını verdi. Aliağa’da ki, adayı ile yola devam etmesi, MHP’nin Serkan Acar’a olan güvenin tam gaz sürdüğünün bir göstergesi. MHP’nin bu salvosuna, CHP’nin ne şekilde karşılık vereceği merakla bekleniyor. Ancak, MHP’nin bu salvosuna, CHP Aliağa’da ancak tek bir isimle cevap verebilir. ÖZCAN DURMAZ.

*****

Özcan Durmaz, hem iş adamı olması,  hem de daha önce Aliağa CHP İlçe Başkanlığı da yapması kendi adına büyük bir avantaj. İlçe genelinde karşılığı olan bir isim. CHP, Aliağa’da ancak ve ancak, Özcan Durmaz’ı aday gösterirse, MHP adayı ve mevcut belediye başkanı Serkan Acar’a karşı seçim kazanabilir. Serkan Acar, Aliağa’da seviliyor ve parti üstü bir siyasetçi olarak tanınıyor. Partili partisiz herkesin takdirini kazanan bir belediye başkanı olarak kabul görüyor. Aliağa halkı onu benimsemiş ve bağrına basmış. Çünkü 5 yıl gibi kısa bir sürede Aliağa’nın çehresini değiştirerek Aliağa’ya bir kent kimliği kazandırmayı başardı. İsmi herhangi bir yolsuzlukla anılmadı. CHP’nin, Serkan Acar karşısında Aliağa’da işi gerçek anlamda çok zor.

*****

CHP ve DSP’nin önde gelen akil insanları bir araya gelmelidir.2014 yılında seçim kaybettiren hatalarıyla yüzleşmeleri gerekir.  Seçim kaybettiren hatalarını gözden geçirerek, aynı hatalara düşmeyeceklerine dair uzlaşmalıdırlar. Hakki Ülkü gibi marka isimler CHP’ye yol gösteri ağabeylik yapmalıdır. Aksi bir durumda CHP bölünen her bir oyla tekrar seçimi kaybeder.

*****

Aliağa, emeğin, kas gücünün ve alın terinin şehridir. Bedeniyle para kazanıp, evine onuruyla ekmek götüren, işçi sınıfının en önemlikentlerinden biridir.  Aliağa’ya sosyal demokrasiyi ve sosyal belediyeciliği özümsemiş ve kabul etmiş bir belediye başkanı yakışır. Sosyal belediyeciliği CHP adına hayata geçirebilecek en önemli isim Özcan Durmaz’dır. Ümit ederiz CHP’nin yetkili birimleri Özcan Durmaz ismini görmemezlikten gelmez ve tarihi hatayı bir kez daha tekrarlamaz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum