Dayı bir çay söyle
Gürkan Cengiz

Gürkan Cengiz

gurkancengiz.2311@gmail.com

Dayı bir çay söyle

08 Mayıs 2020 - 18:44

Corona virüsü denilen görünmez düşman, ilk olarak Çin’in Vuhan şehrinde görülmesiyle birlikte, kısa sürede dünyanın tamamına çok hızlı bir şekilde yayılarak, insanlığı tehdit etmeye başladı. İnsandan insana temas ve nefes yolu ile geçtiği tespit edilen öldürücü virüs,  bildiğimiz her şeyi tekrar gözden geçirmemize sebep olarak, insanlığı fabrika ayarlarına döndürmeyi başardı.

Dünya geneline kısa bir sürede yayılan virüs, herkesi baştan aşağı değiştirmeyi, insanları sorgulamaya,  günlük yaşantımızı ve ilişkilerimizi tekrar gözden geçirmemize sebep oldu. Bu olumlu gelişmelerden dolayı, corona virüsünün etkilerini değerlendirirken, bardağın dolu tarafından bakmaya gayret edelim istedim.

Hiç şüphesiz bu illet virüs, insanlık tarihine her açıdan belki de en yıkıcı darbeyi vuracaktır. Sosyo- kültürel ve ekonomik açıdan hiç bir şey eskisi gibi olmayacağa benziyor. Ülkelerin ekonomileri çöküyor, çalışanlar bir bir işsiz kalmaya devam ediyor. Tıp ve bilim belkide ilk kez bu kadar çaresiz kaldı. Ancak bu kadar olumsuz şeylere rağmen corona virüs bazı olumlu şeyleri de yanında getirdi. Şimdi isterseniz bu olumlu sayacağımız şeyleri tek tek gözden geçirelim.

Coronavirüsünün yayılmaya birlikte, toplumsal dayanışma ruhu patladı ve yardımlaşma çığ gibi büyümeye başladı. Toplumun dezavantajlı kesimleri fark edildi ve o kesimlere her yerden maddi ve manevi destek yağıyor. Ayrıca virüsün yayılma zamanı Ramazan ayına denk geldiğinden dolayı dayanışma ve yardımlaşma ruhu başka bir vücut bularak maneviyatla maddiyatı bir araya getirdi.

Başta yerel yönetimler olmak üzere birçok kurum ve kuruluş seferber oldu ve elini taşın altına koymaya başladı. Gece gündüz demeden gerçek ihtiyaç sahipleri tespit edilerek evlerine kadar yardım ulaştırılıyor. Bir bakıyorsunuz askıda fatura kampanyası başlatıyor, insanları hiç tanımadığı kimselerin elektrik, su,  doğalgaz gibi faturalarını ödemeye teşvik etmeye yöneltiyor.

Devletler bütçeleri ve güçleri doğrultusunda vatandaşlarına her anlamda yardım yapmayı sürdürüyor. Bu vesile ile küresel yardımlaşmalar görülmeye başladı.  Bu illet düşman, ülkeler arası barışı sağlama yolunda insanlığa bir anlamda ders veriyor. Bir çok bölgede silah sesleri durdu ve çocuklarımız daha güvenli bir ortamda yaşamaya başladı.

Maneviyatımız yükselişe geçti. Her ne kadar sosyal mesafeyi korumaya devam etsek de, komşularımızı, yaşlılarımızı ve dostluklarımızı hatırlar olduk. Komşumuz açken tok yatan bizden değildir hadisinin önemini gördük.

Ülkenin her yanında isimsiz kahramanlar çıkıyor. Bu kahramanlar giriyor fakir semtin bir mahalle bakkalına;” Dayı bir çay söyle ve aç bakalım şu kara kaplı veresiye defterini” diyor. Gücü ölçüsünde kapatıyor birer ikişer veresiye defterlerini. Bir bakıyorsunuz Karadeniz Ereğlisi’nde, bir bakıyorsunuz Aydın Karacasu’da. Bir bakmışsın çıkıyor birkaç hayırsever askıda ekmek kampanyası başlatıyor  Menemen Asarlık’ta. Çağrı yapıyor ihtiyacı olan gelsin alsın ekmeğini.

Hijyen ve temizliği hatırlıyoruz. Temizlik imandandır hadisi hemen aklımıza geliyor. Sokaktan eve döner dönmez baştan aşağı temizleniyoruz.  Artık hapşurunca ağzımızı kapatıyor, yerlere tükürmeyip, çöp atmıyoruz.

Daha önemlisi, doğa kendine gelmeye başladı. Hava, kara, deniz ve raylı sistemin kısıtlanması, sokağa çıkma yasaklarının yaşanmasıyla birlikte, doğa kendine geldi, özüne dönmeye başladı.

Hindistan’ın bazı bölgelerinden Himalaya Dağları görülüyor. Ozon tabakasının delinen kısımları hemen hemen kapanmaya, kendini onarmaya başladığı gelen güzel haberler arasında.

Tarımı ve toprağın önemini kavramaya, tarımsız yarınların olmayacağını öğrendik.

Köylerimizi, tarlalarımızı terk ettik ama balkonlarımız var. Balkonlardan tarıma başladık. Domates, biber, salatalık, fasulye ekiyoruz. Çocuklarımız toprakla buluştu. Ferman padişahınsa, balkonlar bizimdir ey corona!

Okuyoruz, kızma birader, dama, satranç oynuyoruz. Kitap takası yapıyor, okuduğumuz ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz. Sosyal Medya ve internetten bir nebze de olsa uzaklaşıyoruz.

 Güzel ve yerinde gelişmeler saymakla bitmez. Kısaca corona virüsü bizlere tekrar insanlığımızı hatırlatarak, alışkanlıklar edinmemize vesile oldu. Önemli olan bu virüs sonrası kazandığımız olumlu gelişmeleri ve değişimleri devam ettirebilmek, sürdürebilmek.

Yazımı sağlık çalışanlarına yer vermeden bitirmek doğru olmazdı. Her türlü tehdit ve riske rağmen canları pahasına bizleri iyileştirmek adına gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarına minnettar olduğumuzu tüm insanlık adına belirtmek isterim.

Hafta sonu Anneler Günü olması vesileyle tüm annelerin ellerinden öper,  şimdiden hepsinin Anneler Gününü kutlarım.

En kısa sürede  bilim ve inancın yardımıyla corona illetinden kurtulmak umuduyla, yarınlar çok daha güzel olacak.
 

YORUMLAR

  • 4 Yorum