Çiğli'nin Gümrükçü'sü var
Gürkan Cengiz

Gürkan Cengiz

gurkancengiz.2311@gmail.com

Çiğli'nin Gümrükçü'sü var

27 Mayıs 2020 - 09:08

Ramazan Bayramının birinci günü, yüzlerce yıllık bayram alışkınlıklarımızı bir kenara bırakmış, ne yapacağımızı bilmemenin vermiş olduğu şaşkınlıkla sağa sola bakıyoruz. Ne çocuğumuza bayramlık kıyafet aldık ne de evlerimizde bayram baklavası yaptık. Büyüklerimize gidemiyoruz, mezarlarımızı ziyaret edememenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz İlk defa bu kadar üzgün bir bayrama merhaba diyoruz. O an eşimle aklımıza geliyor, madem bu bir bayram açıyoruz Barış Manço’nun “ Bugün Bayram Erken Kalkın Çocuklar” adlı şarkısını. Şarkının nağmesiyle birlikte, bir anda ev de bayram coşkusu yaşanmaya başlıyor. Geride ne korona korkusu kalıyor ne de o az önceki hüzünlü hava. Bayramlaşıyorum eşimle, kızımla ve aramaya başlıyoruz büyüklerimizi tek tek sırayla. Hüzünlü ama bir o kadarda mutluyuz.

 ***
Bayramlaşma faslı geçtikten sonra, geçiyorum bilgisayarın başına ve başlıyorum haberleri tek tek okumaya. O an bir haber okuyorum ve bayram sevincim, mutluluğum, umudum tavan yapıyor. Bağırıyorum hanıma gel gel, bak böyle bir zamanda bile halkını, zor durumda olanı düşünen ne adamlar var diye. Eşim soruyor hayırdır Gürkan kimden bahsediyorsun. “Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Bayramda Ocakları Söndürmedi” başlıklı haberi diyorum.
 ***
Bir gazeteci olarak yakından takip ettiğim biridir CHP’li Belediye Başkanı Selim Utku Gümrükçü. Başkan Gümrükçü’nün bu duyarlı davranışına karşın, bir gazeteci olarak onun için bir şeyler yazmamak olmazdı.  Yazmaya başlamak zordu. Seçileli 14 ay olmuştu ama bu kadar kısa süreye o kadar çok proje sıkıştırmış ki, nereden başlayacağım konusu gerçekten beni zorluyordu. Çalışmalarını bana ayrılan köşeye sığdırmak olanaksızdı. O halde  dikkat çeken projelerini anlatarak yazımıza devam edelim.

Utku Gümrükçü, Ocak 2020’de 100 günlük performansını ve önümüzdeki dönem için yapacakları projeleri tanıtmak için  “ Bir Kente Hizmet Onu Sevmekle Başlar” başlıklı bir basın toplantısı gerçekleştirmiş ve orada Çiğli’yi ayağa kaldıracak ve Çiğli’yi baştan ayağa değiştirecek projelerini tek tek ayrıntılı bir şekilde bizlere anlatmıştı.

Seçildikten sonraki 100 günlük kısa bir sürede birçok projeyi hayata geçirmeyi başaran genç başkan,  toplantısında Çiğli’de yaşayan flamingoların göç yolları için uğradıkları deltanın öneminden,yeni doğan bebeğe, eğitimden, parklara, üniversite kenti Çiğli’den, yaşlılara, sokak hayvanlarından, kimsesiz yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlara, çalışan anneler ve onların çocuklarına varana kadar tüm projelerini en ince ayrıntılarına kadar bizlere anlattı.

 Çiğli sadece makamdan yönetilmez diyerek, eline süpürgesini alıp personeli ile şafak mesaisine çıkıp sokak sokak Çiğli’yi temizledi. Gümrükçü, Elazığ’da deprem olduğunda, kendisiyle birlikte tüm ekibini Elazığ’a döktü.  Elinden gelen her türlü yardımı götürdü. Çiğli’de yaşayan Ahmet amca onun için ne ise, Elazığ’da yaşayan Gakkoş Hüseyin amca da aynı değerde oldu. 
***
1 Mayıs’ta onu, Harmandalı Şantiyesinde işçilerle halay çekerken gördük. Covid-19’la başlayan pandemi süreci genç başkanı durdurmadı. Birçok belediye maddi imkânsızlıklarla boğuşurken, genç başkan yerinde projelerle belediyenin bütçesini denkleştirmeye, hatta bazı alanlarda gereksiz israfları keserek kara geçmeyi başardı. Gümrükçü, corona virüsünü asla bahane etmedi, hız kesmeden dayanışma ve yardımlaşmaya ve sosyal belediyeciliği sürdürmeye devam etti.  Söz verdiği projelerini hayata geçirmeyi sürdürürken, covid-19’la mücadele kapsamında yeni projeler üretmeye başladı.

Avrupa Diplomasi ödülü alan Başkan Gümrükçü’nün covid-19 korunma tedbirleri kapsamında ve sürecinde dikkat çeken çalışmaları ise;
 • Çiftçilere Traktör Desteği
 • Taşınabilir ilk yerli üretim solunum cihazı üretimi
 • Sağlık çalışanları için 3D yazıcıdan yüz siperliği üretimi
 • Çiğli’de online halk toplantısı
 • Emekçilere Covid-19 Primi
 • PVC borularda sebze meyve yetiştiriciliği
 • Dijital Kitap uygulaması
 • Entübe kutusu üretimi
 • Ozon Kabini
 • Taksicilere, polislere, esnafa, kargo ve eczane çalışanlarına siperlik
Başarı dedik, evet genç başkan oldukça başarılı. Bu başarının arkasında akademisyenler ve alanında uzman olan liyakat sahibi bir ekip var.

Bayramın neresinde kalmıştık; Bu bayramda ocaklar sönmeyecek. Tebrikler CHP Genel Merkezi ve tebrikler sağduyulu seçmenler, Çiğli’ye Selim Utku Gümrükçü’yü kazandırdığınız için.Son olarak belirtmekte fayda var, genç siyasetçi bu başarısını sürdürmeye devam ederse, namı Çiğli sınırlarının dışına çıkar.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum