CHP Kınık'ta yok
Gürkan CENGİZ

Gürkan CENGİZ

CHP Kınık'ta yok

30 Ekim 2018 - 12:53

Sevgili okurlarım,  Mart 2019 seçimlerine 5 aydan az bir süre kala İzmir ve CHP’nin nabzını tutmaya devam ediyoruz.
*****
İzmir Büyükşehir Belediyesi için toplamda 9 aday adayı, ilçelerden de 328 aday adayı belediye başkanı olmak için başvuru yaptı. Ayrıca ilçe belediye meclis üyeliği içinde bin 500’e yakın başvuru dosyası alındı.
*****
Peki, bu rakamlar neyi ifade ediyor? Yani çokluğu ya da azlığı neyin mesajını veriyor? Başvurularda dikkati çeken bazı detaylar var. Bunları tek tek ele almaya başlayalım.
*****
Örneğin bazı anakent ilçelerde başvuru sayısı beklenenden çok olmasına karşın, merkeze uzak bazı ilçelerde bu rakamlar bir elin parmağını geçmeyecek sayıda kaldı.  Acaba merkeze uzak bu ilçeler CHP tarafından gözden mi çıkartıldı? Yarış başlamadın mı kaybedildi? Genel Merkez böyle bir gerçeği neden görmezlikten geliyor ve duruma el koymuyor?
*****
Şimdi dikkati çeken ilçelere hep birlikte göz atalım.
*****
Bayındır toplamda 16 meclis üyesi var; CHP’den gelen başvuruş sayısı:10
Bergama toplamda 33 meclis üyesi var; gelen başvuru 6
Kınık toplamda 15 meclis üyesi var; başvuru yok
Kiraz 14, başvuru 1
Tire 24, başvuru 12
*****
Sevgili okurlarım CHP,İzmir’i kalesi olarak görür. İzmirliler ’de CHP’yi sever ve her daim oyunu verir. Çağdaş, demokrat ve Atatürkçü  İzmir CHP’nin başarısı için varını yoğunu koyar. Ancak CHP’nin bazı ilçelerde yüzlerce başvuru alması, diğer bazı ilçelerde ise meclis üyesi sayısından daha az başvuru alması anlaşılır gibi değil.
*****
CHP, Türkiye genelinde gerek belediye başkanlığı aday adaylığı, gerekse meclis üyeliği başvurusu ücretlerini çok yüksek tuttu. Bu durum başvuru sayısını olumsuz etkilediği açıkça görülüyor.  CHP’nin kurmayları İzmir’in bazı ilçelerinde yaşanılan bu olumsuz durumu ivedilikle masaya yatırmalıdır. 30 ilçenin 30’unda da başarılı olması bazı şeylerin temeline inip araştırmakla mümkün olur.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum