Yerel tohumları gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız
Göknur Yumuşak

Göknur Yumuşak

goknur_yazici@hotmail.com

Yerel tohumları gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız

08 Mayıs 2019 - 17:52

2006 yılında  5553 sayılı kanunla yerel tohumların alınıp satılması yasaklandı. Ancak küçük miktarlarda tohum takas  yapılabiliyordu. İşte bundan yararlanılarak  Yerel Tohum Takas Şenlikleri düzenlenmeye başlandı. Amaç tohumların korunup çoğaltılarak gelecek kuşaklara aktarılmasıydı.
 Daha sonra  Yerel Tohum Hareketi tüm ülkemize yayılmaya başladı. Özellikle Batı Anadolu’da yaygınlaşan bu hareket zaman içerisinde her bölgeye yayıldı.
 
Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 5 Nisan Pazar günü 3.Turgutlu Yerel Tohum Şenliği yapıldı. Şenliği Turgutlu Doğa Kültür Yaşam Derneği ( Yaşamder) ve Turgutlu Belediyesi organize etti.
Şenliğe ilgi oldukça yoğundu.Bir çok yerel tohum grubu, çiftçiler, köylüler çocuklar ve Turgutlu halkı şenlikte yer aldı.
 ***
Yerel Tohum Takas Şenliğine Yaşamder, İzmir Yerel tohum Topluluğu, Seferihisar Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi, Turgutlu TEMA Vakfı, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, İzmir Yerel Tohum Derneği, Turgutlu Belediyesi, Muğla Belediyesi, Salihli GEMA Vakfı, Muğla Yerel Tohum Grubu ve Bornova Belediyesi stant açarak yerel tohumları takas ettiler.
 ***
İlk olarak Yaşamder başkanı Meral Ünal Türkmen konuştu. Ünal konuşmasında yerel tohumların önemine değindi; tohumların ve tarım zehirlerinin şirketlerin hegemonyasında olduğunu vurguladı.Turgutlu’da tohumların çoğaltılıp korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacaklarını belirtti.

   Daha sonra İzmir Yerel Tohum Topluluğu Eş başkanı olarak ben bir konuşma yaptım.Sağlıklı gıdaya ve suya erişimin bir insan hakkı olduğunu ve bunun uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığını ancak bizlerin Hibrit tohumlar ve aşırı miktarda tarım zehri ve kimyasal gübre kullanılarak üretilen ürünlerle beslendiğimizi ve sağlıklı gıdaya erişemediğimizi belirttim. Suların özelleştiğini ve şirketlere devredildiğini bununda suya erişim hakkımızı engelleyeceğini vurguladım.
***
   İnsanlık var olduğundan beri binlerce yıldır yerel tohumların korunarak bu günlere geldiğini ancak günümüzde yok edildiklerini  bunun insanlık için çok vahim olduğuna değindim.
***
 Tohumun yaşam olduğunu , her gün tarımsal ürünlerle beslenmek zorunda olduğumuzu, aynı zamanda tohumun bağımsızlık demek olduğunu vurguladım. Dolayısıyla ülkemizin her bölgesindeki tohumların çok önemli ve gerekli olduğunu ve hep birlikte dayanışma içerisinde güç birliği yaparak tohumlarımızı korumak zorunda olduğumuzu belirttim.

  Tarımsal ürünler ve yerel tohumlar konusunda Güney Afrika Cape Town’da yaptığım araştırmada orada hiç yerel tohum kalmadığını ve tüm tarımsal ürünleri İngiliz ve Amerikan şirketlerinin sağladığını öğrendiğimi eğer bir şeyler yapmazsak gelecekte bizim de Afrika gibi olacağımızı vurguladım.
***
   İzmir Yerel Tohum Topluluğu olarak Yerel Tohum Hareketini Türkiye’nin her bölgesine yaymak için çalışmalar yaptığımızı, ayrıca tarım zehirleri konusunda da toplumda farkındalık yaratmaya çalıştığımızı belirttim.
***
  Gelecekte tohum ve su savaşlarının olacağını bu yüzden şirketlerin tohumlar ve sular üzerinde hegemonya kurduklarını ve bu büyük güce karşı ulusal ve uluslar arası düzeyde güçbirliği yapmamız gerektiğini vurguladım.

   Son olarak Turgutlu belediye başkanı Çetin Akın bir konuşma yaptı. Akın Türkiye’deki yanlış tarım politikaları nedeniyle tarım ve hayvancılığın bittiği inadına Turgutlu’da tarım çalışmalarına ağırlık vereceklerini , çiftçiye ve üreticiye belediye olarak her türlü desteği sağlayacaklarını belirtti. Yerel tohumların 2006 yılında bir yasayla yasaklandığını ve böylece yabancı şirketlere bağımlı hale geldiğimizi, tohum takas şenlikleriyle tohumları paylaşarak  yaygınlaştıracaklarını ve kaybolmalarını engelleyeceklerini vurguladı.
   Çocukların  geleceği için tohumları çoğaltarak gelecek kuşaklara aktarmak gerektiğini belirtti.
Hep birlikte şirketlere karşı birlik olmamız gerektiğini ve mutlaka tohumlarımızı korumamız gerektiğini vurguladı.

  Konuşmalardan sonra şenliğe katılan yerel tohum guruplarına ve konuşmacılara sertifika verildi ve müzik grupları sahne aldı. Bu arada tohumlar takas edildi. Çocukların halk oyunları gösterileriyle şenlik devam etti.

  Yerel Tohumların korunup yaygınlaşmasında yerel yönetimler çok önemli.  Bu konuda Tunç Soyer Seferihisar’da belediye başkanı iken tarım alanında devrim niteliğinde çalışmalar yaptı. Özellikle yerel tohumlar konusunda Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapıldı Seferihisar’da. Can Yücel Tohum Merkezini kurdular. Türkiye’nin her bölgesinde yerel tohum hareketinin yaygınlaşması için çalıştılar. İzmir Yerel Tohum Topluluğu ve Seferihisar belediyesi olarak 12-13 Mayıs 2018 ‘de Tunceli Ovacık’ta çalışma yaptık.O bölgede ilk Tohum Takas Şenliğini gerçekleştirdik. Tunç Soyer bizzat kendisi de şenliğe katıldı.
 Tunç Soyer’in bıraktığı yerden yeni belediye başkanı İsmail Yetişkin Seferihisar’da çalışmalara devam ediyor.

  Tunç başkan Seferihisar modelini tüm İzmir’e yayarak tarım konusunda çalışmalara devam ediyor. Bu çalışmalar tüm Türkiye’ye örnek olacaktır. Böylece ülkemizde tarım ve hayvancılığın  bilinçli olarak bitirilmesine inat tarım ve hayvancılık yeniden canlanabilecektir. Bizler kendi ülkemizde yetiştirilen ürünlerle sağlıklı beslenirken köylüler ve özellikle küçük çiftçilerde kalkınacaktır. Ülkesi ve insanları için canla başla çalışan Tunç başkanın sonuna kadar yanındayız. İzmir’de hem üreticilerin hem de tüketicilerin yüzü gülecek.
***
    Yerel tohumlarımız korunup çoğaltılarak gelecek kuşaklara aktarmak  insan olma sorumluluğumuzdur. Ülkemiz dünyamız ve çocuklarımız için hep birlikte güç birliği yaparak çok uluslu şirketlere dur demeliyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum