Urla'da yerel tohumlar takas edildi
Göknur Yumuşak

Göknur Yumuşak

goknur_yazici@hotmail.com

Urla'da yerel tohumlar takas edildi

02 Mart 2020 - 10:28

 5.Urla Yerel Tohum Takas  Şenliği yapıldı. Katılımcıların tohumlara ilgisi çok yoğundu. Urla’nın evleri hep bahçeli olduğu için yerel tohumlara talep çok fazla oluyor.
Dünyadaki bütün ülkeler her alanda  kapitalizmin çok uluslu şirketlerinin politikalarına göre yönetiliyor. Tarım alanında da durum aynı.Bu şirketlerin bütçeleri bazı ülkelerin bütçelerinden daha büyük.
 
Devletler onların işlerini kolaylaştırıyor yani memurluğunu yapıyorlar. Az gelişmiş ve gelişmekte olan  ülkeler bu durumdan daha fazla etkileniyor.
 
Gelecekte savaş malzemelerinin tohumlar sular ve tarım toprakları olacağı öngörüsüne bende katılıyorum. ”Görünen köy kılavuz istemez.” Çok uluslu canavar şirketler dünyanın en ücra köşesindebile  bir tane  tohum bırakmamak için uğraşıyorlar. En ücra köşesini tarım zehirleriyle zehirliyor ekolojik döngüyü geri dönüşümsüz bozuyorlar tüm dünyada.

 

Yerel tohumlar topraklar ve sular üzerinde tam bir hegemonya kurmaya çalışıyorlar. Afrika ülkelerinde bunu başardılar. Örneğin Mart 2017 ‘de Güney Afrika’da Cape Town’a kentine gittim.İzmir Büyükşehir Belediyesi Güney Afrika Yasama Başşehri Başkan Yardımcısı AldermanLan Neilson’la görüşmemi sağladı.
 
7 gün kaldığım Cape Town’da biraz sosyolojik gözlem yapmıştım. Bütün yiyeceklerin sadece devasa zincir marketlerde satıldığını görmüştüm.Alderman Lan Neilson’la da görüşmem sonunda 4 milyondan fazla nüfusa sahip bu kentin bütün  gıda ihtiyacını  İngiliz ve Amerikan çok uluslu şirketlerinin sağladığını öğrendim. Yerel tohum diye bir şey duymadığını söyledi başkan yardımcısı. Yani orada bir tane bile yerel tohum kalmamış.
 
Gelecekte Türkiye’nin de Afrika gibi olması kaçınılmazdır. Ancak hala çok azda olsa yerel tohumlarımız var. Onları kurtarabiliriz. Bu mümkün.
 
 

2006 yılında 5553 sayılı yasayla yerel tohumların alınıp satılmasının yasaklanmasından sonra  özellikle Batı Anadolu’da yaygınlaşmaya başlayan “Yerel tohum hareketi”ni ve buna bağlı olarak  gerçekleşen “Yerel tohum Takas Şenliklerini”  ülkemizin her bölgesine yaymak için çalışmalar yapıyoruz. Çünkü ülkemizin her bölgesindeki tohumlar çok kıymetlidir ve binyıllardan beri olduğu gibi kendi bölgelerinde yaşamın sürekliliğini sağlayarak gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Olası bir iklim krizine bağlı kıtlıkta veya tohum savaşlarında her bölgenin kendine yetecek yerel tohumu bulunmalıdır.Bu tohumlar şimdiden zor iklim şartlarına uygun hale getirilmeye çalışılmalıdır.
 
En son 12-13 Mayıs 2018 yılında  Tunceli (Dersim) Ovacık’ta Seferihisar, Ovacık belediyeleri ve İzmir  Yerel Tohum topluluğu ortak bir Yerel Tohum Takas Şenliği gerçekleştirdik. 2021 yılında Ovacık’ta 2. Uluslararası Yerel Tohum Takas Şenliği yapmayı planladık.Doğu Anadolu bölgesinde yerel tohum çalışmaları devam ediyor. Diyarbakır’da 3 yıl önce bir şenlik planlamıştık ancak savaş çıkınca iptal edildi. Artvin, Siirt, Mardin, Elazığ ve Kars, Adana, Hatay, K. Maraş-Elbistan’da  çalışmalar yapmayı planlıyoruz.
 
Yerel tohum yaşam demektir. Yerel tohum bağımsız yaşamak demektir. Tohumsuz bir yaşam mümkün değildir.
 
 Tohum stratejik öneme sahip bir maddedir. Örneğin gelecekte Afrika ülkeleri gibi bir tek tohumumuz kalmadığında bir tohum şirketi ( hem tohum hem tarım zehri ve hem de beşeri-insan ilacı üreten Bayer şirketi gibi ) bize İzmir’i vermezseniz size tohum yok dese mecburen vereceğiz. Yoksa açlıktan yaşamımızı kaybederiz.

 

5 yıl önce Urla’da 1. Yerel tohum takas şenliğinin tertip komitesinde  bende vardım. Urla İlçe Tarım müdürlüğünde 5 yıl çalıştım ve oradan emekli oldum o yüzden köylerin hepsini bilirim. O zaman bütün köylerde yerel tohumların önemini anlatan söyleşiler yapmış topladığımız tohumları da şenlikte paylaşmıştık. İlk kez batı Anadolu’daki bir tohum takas şenliğine Doğu Anadolu’dan bir  konuk gelmiş  ve barış tohumlarını Urla’ya getirerek şenlikte takas etmişti.
 
Diyarbakır merkezli Mezopotamya Ekoloji Hareketi koordinasyon sorumlusu Erkan Özgen’in şenlikte açtığı stant  çok ilgi görmüştü. Erkan Özgen o barış tohumlarından bir kısmını da şu an İzmir Büyükşehir Belediye başkanı olan Tunç Soyer’e  sunmuştu. Tunç başkan çok memnun olmuştu. İşte bende Tunç başkanla o gün tanışmıştım. O günden beri kendisiyle yerel tohum ve kırsal kalkınma çalışmaları yapıyoruz. Seferihisar’da başlayan çalışmalarımız ülkemizin her bölgesine yayılmaya başladı.
 
5. Urla Yerel Tohum Takas şenliği 1 Mart 2020 Pazar günü eski tamirhane binasında saat 11:00- 16:00 arasında bir çok yerel tohum grubu ve  S.T.K.’ların katılımıyla gerçekleşti. Üreticiler açtıkları stantlarda kendi ürettikleri gıdaları ve tarımsal ürünleri sattılar. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi emekli öğretim görevlisi Prof. Dr.Tayfun Özkaya, İzmir Yerel Tohum Derneği başkanı Selma Ay, Urla Kent Konseyi başkanı İbrahim Akalın ve Balıklıova köyünden bir  kadın üretici şenlikte  birer konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra binlerce tohum takas edildi. Tohumlara katılımcılar yoğun ilgi gösterdiler.

 

Yerel tohum hareketi ülkemizin bütün bölgelerine yayılmalıdır. Bu tohumların çoğaltılarak gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Yerel tohumların alınıp satılmasını yasaklayan kanun çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yeniden düzenlenmeli ve yasak kalkmalıdır. Ülkesini gerçekten seven her insan yerel tohumlarını koruyarak çoğaltmalıdır. İllaki büyük bahçeler olması gerekmiyor. Apartman bahçelerinde okulların bahçelerinde en azından saksılarda bu tohumların sürekliliği sağlanabilir. Okullarda bu konuda çalışmalar yapılabilir. Örneğin İzmir’in okulları çok eski olduğu için büyük bahçeleri var. Oralar yerel yönetimlerin desteğiyle kent bostanı olarak kullanılabilir. Biz Aliağa’da bir lisede bu çalışmayı 4 yıl önce başlattık halen çocuklar okul bahçesinde yerel tohumlarla sebze yetiştiriyorlar.
 
Yerel tohum yaşamdır. Çocuklarımızın gelecekteki yaşamlarına ülkemizin bütün bölgeleri hep birlikte sahip çıkalım. Çok uluslu tohum şirketlerini hegemonyasına dur diyelim. Türkiye Afrika ülkeleri gibi olmasın.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum