Tarım zehri kalıntılarından nasıl kurtulabiliriz?
Göknur Yumuşak

Göknur Yumuşak

goknur_yazici@hotmail.com

Tarım zehri kalıntılarından nasıl kurtulabiliriz?

25 Nisan 2021 - 20:27

Bir önceki yazımda tarım zehirleri kalıntılarından bahsetmiştim. Konvansiyonel tarım sistemi  ürünleriyle her gün düzenli olarak vücudumuza tarım zehri kalıntıları aldığımızı ve bu zehirlerin vücudumuzda birikerek başta kanser türleri olmak üzere birçok sağlık sorununa sebep olduğunu belirtmiştim.
Bugün konvansiyonel tarıma göre daha az tarım zehri kalıntısı içeren“iyi tarım uygulamalarıyla üretilen ürünler” konusunda paylaşımda bulunacağım.Daha sonraki yazılarımda tarım zehirlerinden kurtulmak için neler yapabiliriz paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğim.

***
Tüm dünyada ve Türkiye’de nüfusun hemen hemen hepsi çok fazla miktarda ve kontrolsüz olarak tarım zehri ve kimyasal gübreler kullanılarak üretilen konvansiyonel tarım sistemi ürünleri tüketiyor. Bu üretim sisteminde birkaç zehir karıştırılabiliyor.Örneğin kiraz ağacı 15 kez bile ilaçlanabiliyor. Bazı ülkelerde çok etkili tarım zehirleri yasaklanırken gelişmekte olan ülkelerde kullanılabiliyor. Yeşilliklere özel tarım zehri yerine başka daha yoğun tarım zehirleri kullanılabiliyor. Çiftçi zirai ilaç bayisine gidiyor ve bundan sonrası ticari kaygı taşıyan bayi sahibine kalıyor. Her meslekte olduğu gibi ilaç bayileri de etik kurallara uymayabiliyor.  Gereksiz yere çok fazla çeşit ilaç önerebiliyor.Bir iki kez ilaçlanması gerekirken beş on kez ilaç atmalarını önerebiliyor ilaç bayisi.
***
    Konvansiyonel tarım sisteminden biraz daha iyi olan ise iyi tarım uygulamalarıyla üretim yapmaktır. Bu üretim şeklinde yine zehir kullanılıyor ancak uygun zamanda, yeterli miktarda ve sıklıkta yani kontrollü olarak zehir atılıyor bitkilere. Hasat süresine uyuluyor. Örneğin konvansiyonel üretim sisteminde salatalığa çok sık aralıklarla tarım zehri atılıyor. Hasat süresine uyulmuyor. Ama iyi tarım uygulamalarında bir üretim döneminde 18 kez zehir atılacağına 3 kez atılıyor. Üç beş çeşit zehir yerine bir çeşit zehir atılıyor. Hasat süresine uyuluyor. Yani zehir atıldıktan sonra bitkideki etkisi azaldığında hasat yapılıyor. Kimyasal gübre toprak tahlili yapıldıktan sonra atılıyor.

 Ancak iyi tarım uygulamaları konusunda birçok sorun yaşanıyor. Usulüne göre üretim yapılmıyor. Denetim yetkisi özel şirketlere devredildiği için çiftçilere ekonomik yük biniyor bu yüzden çiftçiler iyi tarım uygulamalarıyla üretim yapmak istemiyor.
***
Ben tarım bakanlığında çalışırken çiftçiler iyi tarım uygulamalarıyla üretim yaptıklarında bakanlık elemanları aralıklarla kontrol ediyordu. Oysa şimdi iyi tarım uygulamalarıyla üretim yapan çiftçileri şirketler denetliyor. İyi tarım uygulamalarıyla üretim yapan çiftçilerin şirketlerle çalışması yasal olarak zorunlu.Yönetmenliğe göre özel şirketlerin yılda en az bir kez ürünleri denetlemesi yeterli görülüyormuş ( www.tarimorman.gov.tr. Yönetmenlik 2014).

Bu koşullarda bu ürünlerin konvansiyonel ürünlerden farkı kalmıyor. İyi tarım uygulamalarının usulüne uygun yapılabilmesi için şirketler devreden çıkarılmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı teknik elemanları en az ayda bir kez çiftçileri kontrol ederek ürünleri zehir kalıntısı konusunda analiz etmelidir. Bu iş şirketler tarafından yapılmamalıdır. Çiftçilerden edindiğim bilgilere göre birçok şirket kağıt ürerinde yılda bir kez kontrol yapıyormuş gibi gösteriyormuş gerçek anlamda hiç kontrol ve analiz yapılmıyormuş. Zaten yılda bir kez kontrol ve analiz yapılsa da bir şeye yaramıyor. Kısacası bu koşullarda iyi tarım uygulamalarıyla üretilen ürünlerde de zehir kalıntıları bulunacaktır.
***
Tarım zehirlerinden kurtulmak için yönetmenlik değiştirilmeli ve bütün yetki bakanlıkta olmalıdır. Şirketler yetkili olmamalıdır. Çiftçiler iyi tarım uygulamaları konusunda eğitilmeli ve ekonomik olarak desteklenmelidir. Bütün bunlar bir haftada yürürlüğe girebilir...

Bir sonraki yazımda tarım zehirlerinden kurtulmak için diğer üretim sistemlerinden bahsedeceğim.
Sağlıklı günler sevgiler…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum