Kent Tarımı: Balkon bostanları
Göknur Yumuşak

Göknur Yumuşak

goknur_yazici@hotmail.com

Kent Tarımı: Balkon bostanları

18 Kasım 2020 - 20:40

Kentlerde ve küçük şehirlerde yaşayan tüketicilerin sağlıklı ürünlere erişebilmelerini sağlayan kent tarımı son yıllarda tüm dünyada konuşulmaya başladı. İnşaat firmaları binaların projelerinde tarıma yer vermeye başladılar. Oysa bütün şehirlerde ve kentlerde rant için gündeme gelen binaların dış duvarlarında vb. tarım yapmaya gerek yok.Çünkü kentlerde tarım yapacak alanlar var.

                                           

Kent tarımı olarak şu bostanlar kurulabilir:

1-Balkon bostanları,
2-Mustakil ev bostanları,
3-Apartman bostanları,
4-Okul bostanları,
5- Kent bostanları.

  Bu yazı dizisine balkon bostanlarıyla başlayacağım...
Balkon bostanları apartmanların balkon ve teraslarında saksılarda kurulabilir. Saksılarda yeşil soğan ,yeşillikler, marul, çilek, yeşil biber, salkım (çeri) domates ve kumkat ve bergamot gibi ağaçcıklar yetişebilir.
Balkon bostanlarını çocuklar ve yaşlılar tesis edebilir.Böylece doğa yaşlıların ve çocukların evine gelir.Yerel tohumların sürekliliği sağlanır. Özellikle çocuklar bazı sağlıklı tarım zehri ve başka kimyasallar içermeyen tarım ürünlerine erişebilirler.Bu üretim çocukların ve yaşlıların ruh sağlığını çok olumlu etkiler.Uzman Psikolog Pınar Akdemir (Çocuk-Ergen Çift-Aile Psikoterapisi ve danışmanlığı) çocuklar ve yaşlılar için “balkon bostanları”nın önemi konusunda şunları söyledi:

“Yeşil alanların azalmasıyla birlikte şehirlerde yaşam giderek zorlaşmışken Covit-19 salgınıyla birlikte evde kalma imkanı olabilenler için yeşille, bitkiyle, doğayla temasımız da balkon sınırlarım kadar kaldı.
Yapılan bir çok bilimsel çalışma bize açık alanda ve doğada geçirilen zamanın ve yapılan aktivitelerin ruh sağlığımızı olumlu yönde ne kadar etkilediğinden bahsediyor.
Bu salgın sürecinde ise hem çocuklar hem de yaşı ilerlemiş yetişkinler bundan mahrum kalıyorlar. Oysa hem yetişkin hem de çocuk her yaştan insanın kendini tamamen ait hissedebileceği yerdir doğa…

Bitkilerle ilgilenmek, ve ev koşullarında dahi olsa üretim yapmak insanı doğaya daha çok yakınlaştırıyor, duyu organlarımıza (görme-işitme-tat-koku dokunma) daha çok uyarı ulaşıyor. Şehir yaşamıyla kendi özünden uzaklaşıp, yapay uyaran ve eğlencelere maruz kalan bizler için kendi özümüzü hissetmeye ve dengemizi bulmamıza en büyük yardımcılardan biri ,toprakla uğraşmak, bir bitki yetiştirmek.."

***
Şu anda evde kalmak durumunda olan ve ileri yaşlardaki yetişkinler içinde öyle. Bir ilgi ile odaklanma ve dikkati sürdürme becerisi gelişmiş oluyor, fiziksel aktivasyon artıyor, yaratıcılık gelişiyor, öfke-üzüntü-stres engellenmiş hisleriyle baş etmemize yardımcı oluyor.Korona salgını dolayısıyla Nisan ayında yaşlıların  ve çocukların dışarı çıkması yasak olduğu zaman Yerel Tohum ve Güvenilir Gıda Grubu olarak süresiz olarak Balkon bostanları projesi başlattık. Proje 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda başladı. Proje kapsamında çocuklara ve yaşlılara yerel tohum dağıttık. Çilek fidesi kargo ile şirketlerden temin edildi.Tüpte( saksıda) fide olarak 25 adetlik demetler halinde ( 25 adet fide 20tl.) sipariş verilebilir.

Projeye katılanlar oldukça başarılı balkon bostanları yaptılar. Çilek yetiştiriciliğinde çok başarılı oldular. Çilek fideleri mevsimlik değildir. Yediveren çeşitleri 3 yıl sürekli meyve verirler .İlk yıl çilek fideleri az meyva verirler ona rağmen balkon bostanları projesine katılan aileler ( İstanbul Gazi Mahallesi) reçel  bile yapmışlar.Çok başarılı olmuşlar. Çileğin kollarından çoğaltarak yetiştiriciliğe devam ediyorlar.

  Sonbaharda salgın çok ilerledi ve özellikle kentleri esir aldı. Yaşlıların dışarı çıkması yasaklandı yine. Çocuklar yıl sonuna kadar online (uzaktan) eğitim görecek. Kış sebzeleri ile balkonlarda bostan kurulabilir. Yukarıda da açıkladığım gibi balkon bostanları tüketicilerin bazı sağlıklı  tarım ürünlerine erişmeleri ve yerel tohumların önemi konusunda toplumda farkındalık yaratması açısından çok önemlidir. Çocuklarda yerel tohum bilincinin ve doğa sevgisini oluşması çok kıymetlidir. Çünkü gelecekte çocuklarımızın aç kalmaması için yerel tohumların sürekliliğini sağlanması gerekir.

Bir sonraki yazımda müstakil ev bostanlarını ele alacağım.
                  Sağlıklı ve mutlu günler…Sevgiyle kalın. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum