İzmir'de kadın dayanışması
Göknur Yumuşak

Göknur Yumuşak

goknur_yazici@hotmail.com

İzmir'de kadın dayanışması

30 Eylül 2019 - 23:53

İzmirli kadınlar HDP İzmir Kadın Meclisi'nin kahvaltısında buluştu.
Çok önem verdiğim toplantılar bazen aynı gün ve yakın saatlerde olur. Tercih etmem zor olur. Bu güzel Pazar günü de öyle oldu.Kadın dostlarımızın elleriyle hazırladığı kahvaltıyı kaçırmak istemedim. Kahvaltı bahane dostluk şahane oluyor HDP’nin kadın kahvaltılarında. Önceki yıllarda da katıldım çok mutlu oldum. Çünkü hiç tanımadığım bir çok kadın beni kucakladı herkes gülümseyerek gelenleri karşıladı ve hal hatır sordu.
 Kadın vekiller ve diğer katılımcılar olmak üzere katılımcıların hepsi evrensel düşünen insan haklarından yana  ve birlikte yaşama bilincini özümsemiş kadınlardı. Şimdi düşünüyorum da İstanbul’da kızımın yaşadığı sitede günaydın diyorum yüzlerini dönüp gidiyorlardı. Ama bugün kadınlardan aldığım o enerji ve sıcaklıkla ne kadar güzel bir ortamda olduğumu bir kez daha anladım.  Salonun ortasındaki uzun masada kadınların evlerinde hazırladığı börekler reçeller vs. bize ikram edilmek için  dizilmişti. Bu çok önemli bir paylaşım. O yiyecekler hazır alınsaydı başka olurdu. Çünkü bu kahvaltıda kadın emeği vardı. Onlar o yiyecekleri bizimle paylaşmak için sevgiyle hazırlamışlardı.
  Herkes birbirini yıllardır tanıyormuş gibi sohbet ediyordu salonda. Bu tür etkinlikler hem paylaşımda bulunmak ve dayanışma içerisinde güç birliği yapmak,  hem de  kadınların evlerinden çıkarak sosyalleşmeleri açısından çok önemlidir.
 
   Kadınlar dünyanın her yerinde haksızlıklara maruz kalıyorlar. Hak ettikleri gibi yaşamak için hep birlikte güç birliği yaparak güçlerini birleştirmek zorundalar. Ancak böyle büyük kazanımlar elde edebilirler.Başka kurtuluş yolu yoktur.

 

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Kadın Meclisi, Konak Maydanoz Kafe’de düzenlediği kahvaltıda farklı çevrelerden gelen kadınlarla bir araya gelerek durum değerlendirmesinde bulundu. Barış anneleri, CHP Kadın Meclisi, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlük için Hukukçular Platformu, Alevi Dernekleri temsilcileri  kadın kurumları , HDP bileşeni Yeşil Sol Parti ve başka bir çok partili kadın katıldı. 
 
        Kahvaltıya HDP Urfa milletvekili Ayşe Sürücü, Muş milletvekili Sevin Coşkun, İzmir milletvekili Serpil Kemalbay katılarak birer konuşma yaptılar.
             HDP Urfa milletvekili Kürtçe olarak yaptığı konuşmasında;  Van Büyükşehir Belediyesi’nin ALO şiddet hattını kapattığını söyledi. “Kadınların sosyolojik çalışmalar yaptığı alanlar kapatıldı .Bunu yapanlar istiyorlar ki kadınlar dört duvar arasında kapalı kalsın.Ama biz bugüne kadar bunun için mücadelemizi verdik ve vereceğiz, eş başkanlık bizim mor çizgimizdir” dedi.
 
 HDP Muş milletvekili Sevin Coşkun, İzmir’de devam eden Demokrasi nöbetine çağrıda bulunarak kayyım atanan  Diyarbakır Van ve Mardin Belediye Eş Başkanlarının görevlerine iadesi için imza kampanyasına katılım sağlanmasını istedi.
 
  Gündem değerlendirmesinde bulunan HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay  son 4 yıldır HDP’ dönük baskıların artmasına rağmen direndiklerini belirterek ,HDP’nin bu süreçte en önemli desteği kadınlardan aldığını söyledi. Her gün kadın cinayetleriyle sarsılıyoruz  diyen Serpil Kemalbay hepimizin görevinin bunu önlemek olduğunu ve daha çok çaba harcamamız gerektiğini belirtti.   HDP İzmir Eş Sözcüsü Besriye Tekgür;  “Bu kahvaltıyı düzenlemememizin amacı her kesimden  kadının dayanışma içerisinde  güç birliği yapmalarını sağlamaktır. Kayyımların kadın kazanımları üzerinde olumsuz etkileri olmuştur.Eş Başkanlık sistemiyle kadınlar toplumda ve siyasette olumlu sonuçlar yaratmıştır.Dolayısıyla kadın kazanımları erkek egemen hükümeti korkutmuştur.İzmir’deki demokrasi nöbeti duyarlılık yaratmıştır. Biz hiçbir siyasi parti gözetmeden bütün kadın kurumlarına davet gönderdik. CHP Kadın Kollarından kadın arkadaşlarımızda aramızdaydı. Biz kadınların amacı sistemin tüm haksızlıklarına karşı güzel insanlık için güç birliği yapmaktır. Kadın sorunlarını bütün kadınlar yaşıyor. Dolayısıyla Kürt kadınlar alanlarda yalnız bırakılmamalıdır. Demokrasi nöbetine herkesin katkı sağlamasını bekliyoruz. Bize dayatılanlara  hep birlikte  dur demeliyiz” şeklinde konuştu.
 
 Diğer kadınların konuşmalarını dinleyemedim. Üzülerek salondan ayrıldım. Çünkü Ege Çevre Platformunun bileşenler toplantısı vardı. Oraya da katılmak zorundaydım.
    Çok güzel buluşma oldu. Daha nice kazanımlara… Emeği geçenlere ve katılım sağlayan tüm kadınlara sevgiler…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum