Her gün tarım zehri kalıntısı tüketiyoruz farkında mısınız?
Göknur Yumuşak

Göknur Yumuşak

goknur_yazici@hotmail.com

Her gün tarım zehri kalıntısı tüketiyoruz farkında mısınız?

24 Mart 2021 - 11:16

Her gün farkında olmadan yediğimiz meyve ve sebzelerle düzenli olarak vücudumuza tarım zehri kalıntısı alıyoruz. Bunlar vücudumuzda birikiyor.

Tarımsal üretim sistemleri içerisinde en kötüsü konvansiyonel tarım sistemidir. Bu ne demektir? Çok fazla miktarda tarım zehri ve kimyasal gübre kullanılarak üretim yapmak demektir. Bundan biraz daha iyi olan ise iyi tarım uygulamalarıdır. Yani kontrollü usulüne göre tarım zehri ve kimyasal gübre kullanmak.İyi tarım uygulamalarıyla üretilen ürünlerde de kalıntı vardır ancak konvansiyonel tarım sistemindeki kadar yoğun değildir. En sağlıklısı ise doğal tarım, agroekolojik tarım ve organik tarım sistemleriyle üretilen ürünlerdir. Ancak ne yazık ki tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de nüfusun neredeyse hepsi konvansiyonel tarım sistemiyle üretilen ürünleri tüketmektedir her gün.Yani her gün fark etmeden  vücutlarına zehir kalıntısı alıyor insanlar. Çok uluslu tarım zehri şirketleri tüm dünyada hegemonya kurmuşlar. Sadece küçük bir azınlık organik ve doğal tarım ürünlerine erişebiliyor.Tarım zehri kalıntıları insan vücudunda birikerek çok önemli sağlık sorunlarına neden oluyor. Halk sağlığı bölümündeki hekimlerden aldığımız bilgilere göre birçok kanser türüne sebep oluyor. Kısırlığa neden oluyor, vücudun bağışıklık sistemini bozuyor.Tarım zehri kalıntılarının vücudun bağışıklık sistemini bozmasıbüyük bir salgın yaşadığımız bu günlerde çok önemli. Çünkü korona salgınıyla mücadelede vücudun bağışıklık sisteminin çok güçlü olması gerekiyor. Bu da ancak sağlıklı beslenme ve ruh sağlığıyla mümkün. Doktorlar vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bol meyve ve sebze yemeyi öneriyor.Ancak burada çok önemli bir sorun var. Çünkü yediğimiz meyve ve sebzelerde çok fazla miktarda tarım zehri kalıntısı var.Bukalıntılarda vücudun bağışıklık sistemini bozuyor.

Kısacası ne yazık ki korona günlerinde çok sebze ve meyve yemek bizi salgından korumuyor. Her gün vücudumuza aldığımız zehir kalıntıları bağışıklık sistemimizi bozduğu için bize zarar veriyor.
Meyve ve sebzeleri bol suyla yıkamak önemli. Ancak yıkamakla zehirlerden kurtulamayabiliriz. Çünkü sistemik dediğimiz bitkinin damarlarına verilen( sulama suyuyla veriliyor) tarım zehirleri var. Bunlar yıkamakla asla yok olmaz. Sirkeli suda fayda etmez o sadece böcekleri vb. öldürür.

Birçok hekim ve diyetisyen sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeyi öneriyor. Evet bu çok doğru ama sağlıklı beslenme açısından yeterli değil. Çünkü en büyük sorun ürünlerin seralarda yetişmesi. Seralarda küçük bir alandan çok fazla ürün alınıyor. Bu da çok fazla kimyasal gübre ve tarım zehri ile mümkün. Açık alanlarda da çok zehir ve kimyasal gübre kullanılıyor ama seralar kadar yoğun değil.

Diyelim ki salatalığı yazın mevsiminde tüketiyoruz. Maalesef salatalık yazında sağlıklı değil. Çünkü çok uluslu tohum şirketleri yerli salatalık tohumlarını bitirdiler. Artık açık alanlarda salatalık yetiştirilmiyor. Yani yazında kışında aynı serada salatalık yetişiyor değişen bir şey yok. Mevsim önemli değil. Salatalık çabuk büyüyor 3 günde bir toplanması gerekir. Ama zehir atıldıktan 3 gün sonra etkisi geçen ilaçlar çok pahalı çiftçiler bunları pek kullanmıyor. Yani serada salatalığa zehir atılıyor 3 gün sonra toplanıyor. İşte bütün çocukların hatta bebeklerin çok sevdiği o salatalıklar birer zehir topu maalesef.Peki insanlar nasıl sağlıklı beslenebilir? Tarım zehri kalıntılarından nasıl kurtulabiliriz? Bu soruların cevaplarını daha sonraki yazılarımda bulabilirsiniz...

Sağlıklı günler sevgiler…

YORUMLAR

  • 0 Yorum