Tetikçi gazeteci oluyor da partili mi olmuyor?
Erman UZUN

Erman UZUN

Tetikçi gazeteci oluyor da partili mi olmuyor?

17 Eylül 2017 - 20:01

Bugün sabah saatlerinde Çiğli’de Genel Yayın Yönetmenimiz Ürgen Tepe’ye alçakça ve haince bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Bunun üzerine bir internet sitesi yaşanan bu hadiseyi ‘iddia’ olarak değerlendirmekten öteye gitmeyerek, konuyu saptırıp kendince bilip bilmeden ahkam keserek, konuyu neredeyse ‘iyi yapmışlar’a getirmiştir. Söz konusu internet sitesi en az arkadaşımızı darp edenler kadar kirli ve suçludur.

İletişim fakültesi sıralarından geçmemiş, belki hayatında bir iletişim fakültesinin kapısından dahi geçmemiş, ortalıkta tele objektifi ile gezip ‘ben gazeteciyim’ izlenimi yaratmaya çalışan bir tetikçinin internet sitesinde yapılan bu haber bizleri kesinlikle şaşkınlık içerisinde bırakmamıştır.

Söz konusu internet sitesi haberinde gazeteci meslektaşlarının darp edilmesinde bir haber değeri görmemiş, ancak arkadaşımın parti mensubu olmasında haber değeri görmüşlerdir.  Bunun nedeni darp eden kesimle olan çıkar ilişkisi midir?

‘Gazeteci tarafsız olmalı, partili gazeteci mi olur? Kınamayı gazeteciler yapmalı…’

Söz konusu internet sitesi mensupları gazeteciliğin akademik eğitimini öyle zannediyorum ki almadıkları için, sağdan soldan duydukları ‘gazeteci tarafsız olur’ sözünü derinlemesine irdeleyemeden,’ akıl’ süzgeçlerinden geçiremeden olur olmaz bir yerde kullanmışlardır. İletişim fakültesi sıralarında dirsek çürütmüş olsalardı, her gazetenin bir ideolojisi olduğunu, ideolojisiz gazeteci olmayacağını, gazeteci dediğiniz kişinin taraf olduğunu, halkın tarafında, halk düşmanlarının karşısında durduğunu anlamış olacaklardı. Ki anlamaları da gerekirdi. Söz konusu internet sitesi dünyanın en geçerli ve hakim ideolojisine sahip. Pragmatistler… Faydacılar. O kadar faydacılar ki; aynı sektörde faaliyet gösterdiklerini basın emekçisi arkadaşlarını, çıkar ilişkisi sağladıkları kurumların adamlarına satabiliyorlar, itham edebiliyorlar. Yanlarından ayrılan muhabirine düşman olup, karalayabiliyorlar.

Ben bu internet gazetesine ve sahibine kızmıyorum, kızamıyorum. Ekonomik olarak arkalarında duran CHP’li AKP’li MHP’li siyasilere kızıyorum. Kendi yarattıkları canavar kendi başlarına bela olacak. İzmir’li siyasilere buradan şu mesajı gönderiyorum: Yerel artıkçıları ve tetikçileri beslediğiniz sürece, İzmir’in siyaseti hep kirli kalacak. Bu suç hepinizin!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar