Şeker Hastalığı (Diyabet) hakkında ne biliyoruz?
Dyt. Deniz Yılmaz

Dyt. Deniz Yılmaz

Buca Tınaztepe Hastanesi/ONLİNE DANIŞMA İletişim: dnz_gvndk@hotmail.com

Şeker Hastalığı (Diyabet) hakkında ne biliyoruz?

13 Ocak 2021 - 14:46

Şeker hastalığı, ya da Diyabet (Diabetes Mellitus), pankreasın vücut için yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamaması sonucunda ortaya çıkan yüksek kan şekeri nedeniyle gelişen hastalık tür ve gruplarına genel olarak verilen isimdir.

Diyabet, vücudunuzunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir.

Diyabeti olmayan bir birey kan şekeri düzeyi açlık halinde 120 mg/dl, tokluk halinde (yemeğe başladıktan iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz. Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabetin varlığını gösterir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı (diyabet) belirtileri kişide fiziksel olarak etkilerini belli etmektedir. Bunun nedeni kandaki şeker yüksekliğidir.

Şeker Hastalığı (diyabet) belirtileri;

• Fazla su içmek veya içme isteği duymak
• Fazla yemek yeme
• Ciltte kuruluk
• Çabuk yorulma
• Yaraların geç iyileşmesi
• Bazen bulanık görme
• Gece boyunca sık idrara çıkma
• Gece çok terlemek ve terle uyanmak

Tip 1 ve Tip 2 diyabet farklı hastalıklardır ve farklı tedavilere ihtiyaç duyarlar. Tip 1 diyabet, genelde 30 yaş altı insülin eksikliği ile karakterizedir. Tip 1 diyabet, diğerine göre daha nadir olarak görülür. Tip 2 diyabet ise toplumun çoğunda daha sık görülmekte olup, genellikle 30 yaşından sonra ve genetik temelli olarak ortaya çıkar.

-Tip1 Diyabet

İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan Tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıktığı için “Juvenil diyabet” adını da alır.Hastalar, mutlak veya göreceli bir insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu insülin hormonunu dışardan (enjeksiyon yoluyla) almak zorundadırlar.

-Tip2 Diyabet

En sık görülen diyabet tipidir. Tüm diyabetlerin %90'ı Tip 2 diyabettir. Genetik yatkınlık, obezite ve fiziksel hareketsizlik Tip 2 diyabeti tetikleyen etkenler arasındadır.Hastalığın temelinde genetik olarak yatkın kişilerde yaşam tarzı ile tetiklenen insülin direnci ve zamanla insülin salgısı azalması söz konusudur.

• DİYABETTE BESLENME

En az 5 öğün olacak şekilde beslenmelidir. Protein, karbonhidrat ve yağlar gereksinmeleri karşılayacak düzeylerde diyette yer almalıdır.

Alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır. Beslenme planı yeterli ve dengeli olacak şekilde hazırlandığında kan şekeri normal seviyelerde kalır. Kişiye göre hazırlanmış bir beslenme programı diyabetlilerin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzı gösterebilmeleri için tedavinin temelini oluşturmaktadır.

Diyetisyen Deniz Yılmaz
Buca Tınaztepe Hastanesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum