Mineralli maden suyu ve soda aynı şey değildir!
Dyt. Deniz Yılmaz

Dyt. Deniz Yılmaz

Buca Tınaztepe Hastanesi/ONLİNE DANIŞMA İletişim: dnz_gvndk@hotmail.com

Mineralli maden suyu ve soda aynı şey değildir!

21 Mayıs 2021 - 22:32

Yaz aylarına giriyoruz.Havaların ısınmasıyla ter ile birlikte vücudumuzdan elektrolit kaybederiz. Sodyum- potasyum dengesinin bozulması tansiyon düşmesi, fenalık hissi, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik yaratabilir. Yeterli ve doğru sıvı alımı bu şikayetlere çözüm olabilir. Bunun için yaz aylarında doğal maden suyu hatta maden suyu ile karıştırılmış taze meyve suyu veya ayran en iyi seçimlerdir.

Doğal Mineralli Maden Suyu , doğal su çevriminde yeraltında oluşur ve toprakta bulunan birtakım element ve maddeleri çözünmüş halde içerir. Çıkarıldığı yerde, (yani taşınmadan) doğal niteliği ve mineral kompozisyonu ve içeriği değiştirilmeden şişelenir. Soda ise içme suyu veya diğer tasfiye edilmiş sulara karbondioksit ilave ederek elde edilen yapay içeceğe verilen isimdir

Minerallere olan gereksinim yaşamın bazı dönemlerinde özellikle artar. Bu dönemlerde mineralli maden sularının içilmesi daha çok önem kazanır. Mineralli maden suları, metabolizmanın ihtiyacı olan asgari mineral ve sıvı ihtiyacını giderir. Mineralli maden sularında bulunan mineraller farklı birçok sağlık probleminin giderilmesinde, organların işleyişinin düzenlenmesinde ve güçlendirilmesinde yardımcı olur.

Maden suyu sindirim sistemi dostudur. Böbrekler, idrar yolları ve mideyi korur. Safra kesesi ve pankreas fonksiyonlarını destekler, kabızlığa da iyi gelir. Kemik yapısını güçlendirir. Özellikle yetişme çağındaki çocuklarda ve kadınlarda kemik yapısının güçlendirilmesi ve korunması açısından yararlıdır.

Maden Suyu İçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Maden suyu çoğu insan için güvenli kabul edilmesine rağmen, bazı markaların ürettiği maden sularının sodyum değerleri yüksek olabildiğinden, düşük sodyum diyeti uygulayanlar için sodyum alımı fazla olabilir.

Mide rahatsızlıkları olanların da maden suyunu dikkatli tüketmesi gerekiyor. Fazla miktarda alınan maden suyu tansiyon sorunu da yaşatabiliyor.

Maden suyunun cilt sağlığı açısından yararları

Maden suyu içmek ve cildi maden suyu ile temizlemek yararlıdır ancak maden suyunun doğal olması önemlidir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde cilde olumlu katkılar sağlayan maden suyu, hem cilt temizliğinde hem de bakımında en doğal maddelerden biridir.

Diyetisyen Deniz Yılmaz 

Buca Tınaztepe Hastanesi 

YORUMLAR

  • 0 Yorum