Diyabet ve Hamilelik : Gestasyonel Diyabet
Dyt. Deniz Yılmaz

Dyt. Deniz Yılmaz

Buca Tınaztepe Hastanesi/ONLİNE DANIŞMA İletişim: dnz_gvndk@hotmail.com

Diyabet ve Hamilelik : Gestasyonel Diyabet

20 Aralık 2020 - 12:05

Gestasyonel diyabet, ilk defa gebelik sırasında saptanmış kan şekeri yüksekliği olup tip 2 diyabet gelişimi için risk olan prediyabet durumlarından biridir.Gestasyonel diyabetlide gebelik öncesinde diyabet yoktur.
Gebelik sırasında bazı hormonlar bebeğin gelişimi için normalden daha fazla salgılanır. Bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur.Bebek plasenta yoluyla annesinden aldığı besinler ile beslenir. Diyabetli annenin şekerinin yükselmesi, doğrudan bebeğin de kan şekerini yükseltir. Bebek bu duruma insülin salgısını artırarak karşılık verir. Bebeğiniz büyüme ve gelişme için ihtiyacı olandan daha fazla kalori aldığı için, fazla kalori yağ olarak depolanır. Bu durum kontrol altına alınmazsa; bebeğin iri doğmasına, erken doğmasına, anne karnında fazla insülin salgıladığı için düşük kan şekeriyle doğmasına, solunum problemleri yaşamasına, ileride obezite ve tip 2 diyabet riski taşımasına, kalp, böbrek, sindirim sistemi ve kulak anomalileri gelişmesine sebep olabilir.Gebelikle başladığı gibi gebeliğin bitmesiyle sonlanan bu hastalığa dikkat etmeniz ve hamilelik döneminde beslenmenize özen göstermeniz önemli.

Genel beslenmenizde;

 • Düzenli olarak günde 2,5-3 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Basit şeker içeren besinlerden uzak durmalısınız. Şekerli ve asitli içecekler, çikolata, pasta, hazır kek, şekerleme gibi yüksek şeker içeren yiyeceklerin yerini meyve, süt, yoğurt, tahıllı krakerler gibi besinler almalı
 • Kan şekerinizi yavaş yükseltecek olan glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Böylece kan şekerinizin yavaş yükselmesini, dengede kalmasını ve yavaş düşmesini sağlayabilir, kan şekerinin ani düşüş ve yükselişlerini engelleyebilirsiniz.
 • Besin gruplarını tüketirken belirtilen miktarlara dikkat etmelisiniz. Her ne kadar tercihleriniz sağlıklı besinlerden yana olsa da ihtiyacınızdan daha fazla yiyecek tüketmeniz, yüksek kalori alımına ve almanız gerekenden daha fazla kilo almanıza sebep olabilir. Bu durum doğum sırasında ve sonrasında bebek ve sizin için bir takım riskler oluşturabilir (doğumda zorlanma, ilerideki dönemde bebeğin obezite ile karşılaşma ihtimalinin artması,vb.). 
 • Her besin öğesinden dengeli şekilde tüketerek vücudunuzun ve bebeğinizin ihtiyaçlarına cevap vermeye özen göstermelisiniz.
 • Öğün atlamamaya ve ara öğünlerde kan şekerinizin dengeli yükselmesi için 1 porsiyon meyve + 1 kase yoğurt gibi hem karbonhidrat hem de protein kaynaklarını bir arada tüketmeye özen göstermelisiniz.

Ara Öğün Alternatifleri

 • Tam buğday ekmeği + peynir
 • Yoğurt/ süt + meyve
 • Meyve + çiğ kuruyemiş
 • Süt + yulaf ezmesi
 • Tam tahıllı kraker + ayran
 • Lif açısından zengin; tahıllı ekmek, bulgur pilavı, kinoa, karabuğday, kurubaklagiller, tam tahıllı makarna, yeşil yapraklı sebzeler, taze ve kuru meyveler gibi besinlerden yararlanmanız hem olası kabızlık sıkıntılarının önüne geçmenize hem de kan şekerinizin uzun süre dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Kan şekerini yükseltebileceği düşüncesiyle karbonhidrat kaynakları tamamen diyetten çıkarılmamalıdır. Yapılan araştırmalar gebelikte yeterli protein ve yağ alınsa bile, yetersiz karbonhidrat alımının bebeğin beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkilere sebep olduğunu bulmuştur. Diyette karbonhidrat kaynaklarının besleyici ve sağlıklı formları mutlaka bulunmalıdır.
 • Yağlı, baharatlı ve şekeri aniden yükseltip aniden düşürecek yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Beyaz ekmek, börek, patates, meyve suyu, bal, reçel gibi besinler şekerin aniden yükselmesine sebep olacağı için bu tür besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Dengeli bir beslenme programıyla beraber hafif yürüyüşler yapılabilir. Böylece hem fiziksel aktiviteyle normalden fazla kilo alımı engellenebilir, hem de normal kan şekeri değeri korunabilir. Haftada 3 veya 4 gün, 30 dakika yürüyüş yapılabilir. Ancak kan şekerinin aşırı düşmesini engellemek için ağır sporlar kesinlikle yapılmamalıdır.

BEDEN KİTLE İNDEKSİ

 • 20-25 kg/m2 olan anne adayları 12- 15 kg,
 • 25-30 kg/m2 olan anne adayları 10- 12kg,
 • >30 kg/m2 olan anne adayları 7,5- 10 kg ağırlık kazanımı aralığında kalmalı.

Doğurganlık çağındaki tüm kadınlara sağlıklı beslenme eğitimi verilmesi, planlı gebeliklerin teşvik edilmesi, uygun ağırlık kazanımı için düzenli takip edilmeleri metabolik risklerin azaltılmasında etkili olabilir. Tıbbi beslenme tedavisinin hastaya sağlanması kan şekeri düzeylerinin normal seyretmesini sağlar, kalp damar hastalık riskini azaltır, kan basıncını normal seviyede tutmaya yardımcı olur.

Sağlık dolu haftalar dilerim 

Diyetisyen Deniz Yılmaz
Buca Tınaztepe Hastanesi

YORUMLAR

 • 0 Yorum