Bu hafta sağlıklı ve enerjik yaşam tarzı için neleri...
Dyt. Deniz Yılmaz

Dyt. Deniz Yılmaz

Buca Tınaztepe Hastanesi/ONLİNE DANIŞMA İletişim: dnz_gvndk@hotmail.com

Bu hafta sağlıklı ve enerjik yaşam tarzı için neleri düzenleyebilirim?

04 Mart 2021 - 20:15

Çoğumuzun hayatımızda hep edinmek istediği beslenme düzeni; sağlıklı ve dengeli beslenme.

Sağlıklı beslenme vücudun dengeli ve yeterli miktarda, yaş, cinsiyet ve günlük aktiviteye bağlı kişiye göre değişen; protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasıdır. Vücut ağırlığınızın kontrolü için; yeterli ve dengeli beslenme ile beraber düzenli fiziksel aktivitenin olduğu bir yaşam şekli çok daha sağlıklıdır. 

Sağlıklı beslenme için bazı abur cubur tarzı atıştırmalıkların evde bulunmaması, alışveriş esnasında sağlıklı tercihler yapılması, etiket okuma ve temel sağlıklı besinler ile fonksiyonel besinlerin sepete eklenmesi gibi noktalara dikkat etmek, sağlıklı beslenme konusunu yaşam tarzımız haline getirmede ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hayatımıza almada başlangıç adımımızı oluşturabilir.

 ETİKET OKUMAYI ÖĞRENEBİLİRİZ: Bir paketli gıdanın etiketinde bu isimler geçiyorsa şeker eklentisi olduğunu anlayabilirsiniz.

 *invert şeker,rafine şeker.fruktoz şurubu,şeker çözeltisi,glukoz şurubu,mısır şurubu.maltoz şurubu,susuz dekstroz,ham kamış şekeri,dekstrin,diyastaz,esmer şeker,buharlaştırılmış şeker kamışı,glikomalt,glikoz,maltoz,maltodekstrin,sakkaroz,şeker pancarı,şeker kamışı,yüksek fruktozlu mısır şurubu,karamel

Ayrıca ,

*aspartam,asesülfam K,neotam,sakarin,sukroloz isimli maddeler içeriyorsa suni tatlandırıcı ilaveli bir ürün olduğunu anlayabilirsiniz.

ENERJİ DOLU SABAH KAHVALTISI

2002 yılında Ulusal Kilo Kontrolü kayıtlarına göre 3 binden fazla insanla yapılan çalışmada kahvaltı yapan bireylerin kilo kontrolü sağlamada daha başarılı olduğu bulunmuş. Yapılan başka bir çalışmada da kahvaltıyı atlayan kadınların gün içinde kalori alımının arttığı gözlenmiş. Uyandıktan sonra 1 saat içerisinde kahvaltı yapabiliriz !

SU ŞİŞESİ VEYA SULUK EDİNEBİLİRİZ: Bu suluk elinizin altında veya her zaman çok yakınınızda bulunsun.

  • Kendinize ait hacmi belli; bir su şişesi ya da su kabı alın. Bunları ölçek olarak kullanarak ne kadar su içtiğinizi takip edin.

 

  • Telefonunuza 10-15 dk ara ile alarm kurabilir ya da akıllı telefonlar için su içmeyi hatırlatan uygulama / aplikasyonları indirebilirsiniz. Alarm çaldıkça su tüketin ve günde EN AZ 2 litre hedefine ulaşın.

 

  • Sularınızı damak zevkinize göre tatlandırabilirsiniz; içerisine aroma verici olarak kabuk tarçın, karanfil, limon, nane, portakal, çilek, salatalık gibi alternatifler ekleyebilir tatlandırabilirsiniz. 


RUTİNE BİRAZ EGZERSİZ/HAREKET KATABİLİRİZ

Egzersizin de mutlulukla bir ilgisi var .Yapılan birçok araştırma egzersizin, halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin hormonunun salınmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Güne daha mutlu ve sağlıklı başlamak istiyorsanız, sabahlarınıza küçük bir yürüyüş ekleyebilirsiniz. Başta biraz zor gelebilir, ama alıştıkça vazgeçemeyeceksiniz.

Her hafta birkaç değişiklikle yaşam tarzımızı çok daha sağlıklı hale getirebilir,daha iyi-enerjik hissedebiliriz.

İyi haftalar!

Diyetisyen Deniz Yılmaz

Buca Tınaztepe Hastanesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum