Bariatrik cerrahi ve beslenme
Dyt. Deniz Yılmaz

Dyt. Deniz Yılmaz

Buca Tınaztepe Hastanesi/ONLİNE DANIŞMA İletişim: dnz_gvndk@hotmail.com

Bariatrik cerrahi ve beslenme

14 Aralık 2020 - 10:37

Bariatrik cerrahi, diyet ve egzersiz işe yaramadığında veya kilonuz nedeniyle ciddi sağlık sorunlarınız olduğunda yapılır. Bazı prosedürler ne kadar yiyebileceğinizi sınırlar. Diğer prosedürler, vücudun besinleri emme yeteneğini azaltarak çalışır. Bazı prosedürler ikisini de yapar. 

Bariatrik cerrahi, fazla kilo vermenize yardımcı olmak ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden kiloyla ilişkili sağlık sorunları riskinizi azaltmak için yapılır. 

 • Kalp hastalığı ve felç
 • Yüksek tansiyon
 • Yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) veya steatohepatit (NASH)
 • Uyku apnesi
 • Diyabet
Bariatrik cerrahi tipik olarak sadece diyetinizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı geliştirerek kilo vermeye çalıştıktan sonra yapılır. 
 
Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir?

Vücut kitle indeksinin 40'ın üzerinde olması veya 35-40 arasında olup eşlik eden hastalığın olması (hipertansiyon, diabetes mellitus, uyku apnesi, artrit).
 • Obezitenin en az 3 yıldır var olması
 • Hormonal hastalıkların bulunmaması ( Hipotiroidi, böbrek üstü bezi hastalıkları)
 • İlaç ve diyet tedavisine rağmen, en az 1 yıldır kilo verilememesi
 • Alkol veya ilaç bağımlısı olmamak
 • Hastanın uygulanacak yöntemi anlaması ve ameliyattan sonra uyum sağlayabilecek durumda olması
 
Herhangi bir büyük prosedürde olduğu gibi, bariatrik cerrahi hem kısa hem de uzun vadede potansiyel sağlık riskleri oluşturur. Bariatrik cerrahi, aşırı kilolu herkes için değildir. Kilo verme ameliyatına hak kazanmak için belirli tıbbi yönergelere uymanız gerekebilir.
 
-Bariatrik Cerrahi ve Beslenme -
 
Bariatrik cerrahi son 2 gün sıvı beslenmeye geçilmeli ve bariatrik cerrahi uygulamasından önceki gece beslenme tamamen bırakılmalıdır. 

Bariatrik cerrahi uygulama öncesi beslenmeyi doğru şekilde yapıp ameliyatı atlattıktan sonra kişiyi yeni bir süreç beklemektedir. Zaman zaman türlü sıkıntı ve zorluklarla mücadele edilmesi gereken bu döneme pes etmeden devam edilmesi halinde kişi zamanla kendinde meydana gelen değişimleri görecektir. 
Ameliyat sonrası başlangıç döneminde, ameliyattan iki gün önce yapıldığı gibi tamamen tanesiz yani sıvı beslenme söz konusudur. Bu sürecin hemen ardından taneli sıvı, püre, yumuşak-katı ve katı dönemler sıralanmaktadır ancak bu süreçler tamamen bireyin kişisel özelliklerine ve tedaviye verdiği yanıta göre doktor ve diyetisyen yönlendirmesiyle gerçekleştirilmelidir. Bu sürecin tamamında en kritik nokta, vücudun alması gereken besin değeri ihtiyacının karşılanmasıdır. Elbette diyet esnasında en önemli faktörler protein ve sıvı ihtiyacıdır.

Bariatrik cerrahi öncesinde kişinin uzak durmaya başladığı yağlı, şekerli ve yoğun karbonhidrat içeren gıdalardan bu dönemde de mutlaka uzak durulmalıdır. Günlük minimum 1.5 litre civarında su içilmeli ve midenin yeni formuna alışabilmesi adına küçük porsiyonlarla, sık sık yemek yenmelidir. 

*Öğünlerde almaları gereken miktarlardaki yiyecekleri 20 dakikada tüketmelidirler. Bu durum bulantı ve kusmanın oluşumunu engelleyecek ve tokluğun hissedilmesini sağlayacaktır.
 
*Proteinler, tercihen karbonhidrat ve yağlardan önce yenilmelidir.
 
*Kafein (kakao, çay, kahve, kolalı içecekler vb kafeinli içecekler ) dehidratasyona neden olduğundan ve LDL- kolesterolü yükselttiğinden sınırlı düzeyde alınmalıdır
 
Sindirimi zor olan veya intolerans gelişen kırmızı etin yerine, hasta diğer protein kaynaklarını; süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, balık, yumuşak tavuk ve hindi eti, kuru baklagiller, soya proteini ürünlerini seçeceğini öğrenmelidir. 
 
*Uygun ve yeterli enerji alınmalı ve bunun yağ oranı orta düzeyde olmalıdır. Hastalar yemeklerden 30 dakika önce ve sonra su ve sıvıları almalıdırlar. Yemeklerle birlikte su ve sıvılar alınmamalıdır
 
Bariatrik cerrahi pek çok fayda sağlayabilirken, tüm kilo verme cerrahisi türleri ciddi riskler ve yan etkiler oluşturabilecek önemli prosedürlerdir. Ayrıca, bariatrik cerrahinin uzun vadeli başarısını sağlamak için diyetinizde kalıcı sağlıklı değişiklikler yapmalı ve düzenli egzersiz yapmalısınız
 
Sağlıklı haftalar dilerim
 
Diyetisyen Deniz Yılmaz
Buca Tınaztepe Hastanesi

YORUMLAR

 • 0 Yorum