Menemen'e iyi geldiniz şair yürekli başkan...
Doğan Beyazgül

Doğan Beyazgül

doganbeyazgul49@gmail.com

Menemen'e iyi geldiniz şair yürekli başkan...

06 Şubat 2020 - 11:54

Gökyüzünde gördüğümüz yüzlerce yıldızdan hep birkaç tanesi hep en ışıltılısı gözümüze çarpar.Oysa onlar  güneşin hangi yönündeyseler ve bize yakın olduğu kadar büyük ve parlaklar.Gözümüz en çok da görüleni seçer ve ona dikkat eder.Bana göre İzmir’in ilçeleri de aslında böyleler.

Çanakkale yolu üzerinden kuzeye doğru ilerlediğimizde yol üzerinde gördüğümüz kendi halinde şirin ilçeler vardır.Hani çoğu zaman ya denize giderken yol üzerinde ,belki ihtiyaçtan belki de dikkatimizi çeken bir şeylerden dolayı ,dar zamanlarda  durup “ne güzeldi” diyerek yola devam ettiğimiz ilçeler…Kuzeyde özelikle Aliağa,Foça ,Dikili’ye giderken bize bu hissi bize veren o şirin ilçelerden biri de Menemen.Foça’nın ,Dikili’nin ışıltısı yanında hep yanından geçerken ,ne güzel çömlekler,deyip es geçtiğimiz bir ilçedir hiç bilmeyene göre.
Bir gün Menemen’den geçerken  belki ihtiyaçtan belki de dikkatini çeken bir şeylerden dolayı durup da dinleniverirsen , ot satan bir amcayla karşılaşıverirsin.Ellerinin yıpranmış görünümünü;yüzündeki samimiyet,sohbetindeki sıcaklık siliverir birden.Heybendeki ebegümeci ,radika,şevketi bostanda Menemen ovasının tertemiz bereketini koklarsın.Anlattığı hikayelerle emekle ,çalışkanlıkla  üretimin ve seni  yoluna uğurlarken selamın asilliği görürsün. Hep bizden ,bize yakın,halkımızın yüzüdür  aslında o amca.Biz böyle amcalara çok güveniriz ve onları çok severiz.

 Sonra yolda gördüğün çömlekçiden; topraktan yapılmış bir kahve fincanı , yoğurt çömleğini alıp yüzyılların geleneğindeki o samimiyeti ve güzelliği evine götürmek isterken ;sağından ,solundan Menemen’in caddelerinin içine doğru  ilerler ve  farklı bir dünyanın pencereleri birden açılıverir sana. Mimari yapısı, sahip olduğu antik yerleşimleri, yüzyıllardır sürdürülen çömlekçilik geleneği, mandıracılık kültürü ;tarihi camii ve kiliseleri ile Menemen’in  yaşam serüveninde köylü,işçi,memur;zengin,fakir,orta halli ;aydın,demokrat,muhafazakar insanımızın yüzlerini görüp bir arada yaşama kültürünün içinde buluverirsin kendini.Bu serüvenin en büyük aktörleri olan halkımız;  yeniliğin ,ilerlemenin en büyük rollerini çoktan paylaşmışlardır aslında.
 
Menemen halkı bu yönleriyle ve son yerel seçimlerde tercih ettiği genç ve dinamik başkan Serdar AKSOY’la  yeniliğe, ilerlemeye olan ihtiyacını ve yakınlığını bizlere göstermiş oldu.Yılarca Menemen’de belediye başkanlığı yapmış olan Tahir Şahin’den başkasına şans tanımayan çevrelerin aksine ,sadece bize yakın olan yıldızların parlak olabileceği düşüncesi yıkıldı ve  halk uzaktaki bu yıldızı  gördü .Son seçimlerde yeniliğin ve ilerlemenin savunmasını yapan halk ,samimiyetten yana tercihini kullandı ve genç ,dinamik başkan şimdilerde Menemen’in parlayan yıldızı oldu.Bilindiği gibi kıran kırana geçen seçimler 10 ayı geride bıraktı. Seçim öncesi vaatlerde bulunan başkanlar çalışmalarına büyük heyecanla başladılar.Makamlarda misafirler ağırlandı,projeler konuşuldu,başarılar dilendi,hayırlı olsunlar denildi:vaatlerini gerçekleştirmeye çalışanlar,gerçekleştiremeyenler ve gerçekleştirenler…Bu sürecin ana kahramanları halk ise beklemede… Halk yaşanılası kentlerde ,yaptığı başarılı çalışmalara teşekkürlerini sunacakları belediye başkanlarını artık görmek istiyor.Her seçim öncesi vaatleri arasında yapacakları çalışmalarda hem gerçekçi hem de akılcı davranıp halkı kandırmayanlar, hemen göze çarpmaya başladılar.Tabi kısa sürede tüm vaatlerin gerçekleştirilmesi mümkün değil ancak “Görünen köy kılavuz istemez” sözü işte  bu aşamada devreye giriyor.Çalışmalarına büyük bir disiplinle başlayanlar mı,dersin;vaatlerinin üstünü örtüp bir köşede unutturmaya çalışsınlar mı! Değirmenin taşı çoktan döndü,üretim çoktan başlamalıydı.Halk insanca yaşanılası kentlerde ,karnını ve ruhunun doymasını beklemede.

Bakalım ununu eleyip yenilecek,yedirilecek ekmekten ,kimin heybesinde ne kadar var? Şu ana kadar Menemen Belediye Başkanı Serdar AKSOY, vaatlerini başarıyla gerçekleştiren ve İzmir’in en dinamik başkanlarından biri olarak çoktan fark yarattı. Hani bir gün Menemen’den geçerken  belki ihtiyaçtan ,belki de dikkatini çeken bir şeylerden dolayı durup da dinleniverirsen , bir ot satan amcayla karşılaşıverirsin ya ,o amcalar  size bundan sonra size Menemen’le ilgili anlattığı hikayelerinin içinde  bir yıldızın yanıbaşımızda nasıl parladığının hikayesini de size bir gün anlatacaktır. Bana göre ,muhteşem hikayenin kahramanları olan Menemen halkı , huzurla yaşanılası bir kentte ,ekmeklerini bölmeye ve paylaşmaya ,yıldız Belediye Başkanı Serdar AKSOY sayesinde  hazır artık.Köylüsü, işçisi, memuru; zengini, fakiri, orta hallisi ;aydını, demokratı, muhafazakarı ile Menemen halkıyla , asrın şairi Nazım Hikmet’in şiirlerinde aslında biz çoktan tanıştık. Emek ve çalışkanlık onun şiirlerinde nasıl önemliyse Menemen halkı için de bu değerler çok önemli. Emek ve çalışkanlığa insana olan değer ve aşkı ile günümüz şairi Ahmet Arif’i de hiç unutmamak gerekiyor. Siyasette ki üslubu ve çalışmalarıyla Nazım Hikmet emek ,çalışkanlık ve adalet ;insana verdiği değer ile Ahmet Arif’in parıltıları şair yürekli başkanda bize kendini çoktan hissettirdi.Ben ona düşünce, tavır ve üslubuyla Menemen’in şair yürekli başkanı diyorum. Serdar AKSOY’ u zor durumda bırakmak hatta işlevsizleştirmek için ellerinden geleni yapmaya çalışanlar çok bekleyeceksiniz!  Menemen Belediyesi’nin borçlandırılması gibi bireysel bir yaklaşımın aksine Serdar AKSOY’ un satılan işletmeleri bir bir geri alıp yeniden Menemenlilerin hizmetine sunması tam bir halkçı anlayıştır. İşte bu nedenle halkının menfaatini, hakkını savunduğu ve  önünü kesmeye yönelik göstermiş olduğu tavır ve üslup da yıllarca şiirlerindeki adalet ve eşitlikten bahseden şairlerin bizlere hissettirdikleri duygular gibi onu şair yürekli bir başkan yapıyor. Menemen’in sizin görev döneminizde kuzeye doğru yaptığımız yolculuklarda daha da çok dikkat çekerek durulacağı ;ekonomisi, sanayisi ve tarımıyla gelişeceği ve yaşanılası güzel ilçelerimizden biri olacağı kesin. Adınızdan gelecekte çok bahsettireceğin için Menemen’deki ot satan amcaların ,teyzelerin tatlı dillerinde sizinle ilgili muhteşem hikayelerin anlatılacağı da kesin. Şair yürekli başkan iyi ki geldiniz, siz Menemen’e iyi geldiniz!
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum