Fatsa'dan Menemen'e Terzi Fikri'den Serdar Aksoy'a
Doğan Beyazgül

Doğan Beyazgül

doganbeyazgul49@gmail.com

Fatsa'dan Menemen'e Terzi Fikri'den Serdar Aksoy'a

24 Haziran 2019 - 13:43

21-22 Haziran 1919 gecesi.Sivas’ta bir kongre toplanacağı Amasya Genelgesi’nde belirtiliyor.Esaslar ,M.Kemal tarafından yaveri Cevat Abbas Bey’e yazdırılıyor.Amasya Genegesi’nin 100. Yıldönümünde dikkati çeken en büyük hususlardan biri , bu genelgede ,“Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”kararının olması.Bu kararın ardından  emperyalist güçlere karşı insanca yaşama ve tam bağımsız olma yolunda sürdürülen onurlu ,acı ve hüzün dolu  bir savaş.

   Çağlar boyunca insanın bu  insanca yaşama arzusu , nice böyle acı ve hüzünlü olaylarla kendini göstermiştir. Kurtuluş Savaşı sonrasında ,”Bağımsızlık ,benim karakterimdir.”diyen cumhuriyetin çocukları olduk biz. Okudukça, öğrendikçe gördük ve anladık ki bizim bütün arzumuz ve savaşımız  her zaman insanca yaşamak ve memleket sevdası olmuş. Bize bırakılan en büyük miras, bu topraklarda yaşayan insanları padişah kulu,ağa marabası,şeyhlerin kölesi olmaktan kurtaran ve onlara insanca yaşamayı bir hediye gibi veren Cumhuriyet olmuş.
  
Halkı ve fikirlerini esas alan ,halka insanca yaşamayı  hediye eden cumhuriyet ;Anadolu’nun bağrında büyümüş ,kök salmış ve tek amacı , insana insanca yaşamayı hediye etmeyi amaçlayan Terzi Fikriler gibi nice onurlu savaşçılar yetiştirmiş.                                                

Can YÜCEL: 

“Terzi Fikri öyle bir giysi dikti ki Fatsa’ya,
O Gürcü öyle bir gürledi ki arkadaşlarıyla,
Noktalar,noktalı virgüller,askeri operasyonlar
Kimseler çıkaramaz Fatsa’nın sırtından
Emek hakkının sımsıcak çıplaklığını!”

diyordu  Terzi Fikri için. Sonrasında ,ne güzeldir emeğin hakkını bir güzel elbise gibi halka hediye etmek ve halkın yüzündeki gülümseme olmak.Ülkemizde 80’lerden sonra halkın düşüncesine önem vereceğiz,diyen yüzlerce politikacı olmuştur tabi, ancak bu söylemi pratiğe dökenlerin sayısı bu kadar fazla mıdır acaba?

Bu memlekette söz desen yerler göklere sığmıyor ,ancak söz verdiğini yapmama gibi bir sorunumuz var bizim .Söz vererek kandırma eylemi ,diyorum ben buna.Ayrıca son yerel seçimlerde, birbirimize sözle belediye başkanı olup da birbirimizi  yenmekte fazlaca yol katettik.

Ancak az konuşup çokça halkın ev ve kalp kapısını tıklamak gerektiğini de unuttuk yine.Ancak unutmayanlar da var.Menemen bugünlerde ev ve gönül kapısında belediye başkanını çoktan ağırlamaya başladı.
 
  Menemen Belediye Başkanı Serdar AKSOY,yaptığı her çalışmada ,31 Mart yerel seçim sürecinde söz verdiği gibi her zaman “halkçı belediyecilik”anlayışıyla karşımıza çıkmakta.Bilindiği gibi başkanın en önemli vaatlerinden biri de halk meclisi fikriydi.

Bu fikir,artık Menemen halkının hayatında yerini aldı ve halk meclisi ilk buluşmasını gerçekleştirdi.Bu buluşmada başkan Serdar Aksoy 22 Temmuz’da sandığa gidecek halkın temsilcilerini seçeceğini ifade ederek ,”Halkına hesap veren bir belediye başkanı olacağım.

Halk meclisi her ay toplanacak  ve biz yöneticiler hesap vereceğiz. Kaçak göçek yok . İhaleler,anlaşmalar her şey halkın önünde olacak .”dedi. Başkanın bu sözleri, bana Amasya Genegesi’nin 100. Yıldönümünde  ,“Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”esasını  hatırlattı. Ne büyük bir vicdan rahatlığıdır ki gücünü halktan alıp her çalışmasında halka onurlu bir cevap vermek,her şeyi halk için yapmak…
    
  Fukaralıktan utanan,her seçim öncesi türlü  türlü vaatlerle kandırılan sonrasında da dinlenilmemekten yakınan,her fırsatta sağıldığını ve kör bir zihniyetten uykularının kaçtığını ve çocukları için,memleketi için gelecek kaygısı taşıdığını söyleyen  halk ,artık halk meclisinde dinlenecek.

Halk olarak biz aslında,” Öyle yıkma kendini.Öyle mahzun,öyle garip…Nerede olursan ol.İçerde,dışarda,derste,sırada.Yürü üstüne üstüne,Tükür yüzüne celladın.Fırsatçının ,fesatçının ,hayının…Dayan kitap ile.Dayan iş ile.Tırnak ile,diş ile.Umut ile,sevda ile ,düş ile.Dayan rüsva etme beni.” diyen Ahmet Arif gibi  insan görülmeden yaşamayı yenme savaşımızı ,hep anlatmadık mı? Dinleyen de oldu ,dinlemeyen de; gören de oldu,görmeyen de.

Fatsalı Terzi bizi gördü de dinledi ,diye bir halk kahramanı olmadı mı? Tarih bize halktan gücünü almayan siyasi oluşumların bir gün son bulacağını hep göstermedi mi? Dünyanın yıllar geçse de övgüyle bahsettikleri kahramanları ,hep güçlerini halktan alan kişilerdi. Hakkın ,hukukun bu kadar işlevsizleştirildiği bir dönemde ,halk meclisi gibi önemli bir oluşumla ,halkın hakkı için savaşmak …hem de halkın her kesimini hangi partiden olursa olsun;kadın,erkek;yaşlı,genç;fakir,zengin olsun….aynı çatı altında Menemen için  birleştirmek….şeffaflık ilkesinden hareketle belediyeyi ulaşılmazlıktan,sırça köşkünden indirip halk meclisinin denetlemesine imkan verdirmek….

   Son zamanlarda belediye başkanımız Serdar AKSOY’un bana göre halkçı anlayışını en çok ön plana alan en büyük atılımlarından biri oldu.

Amasya Genelgesi’nden Kuva-yi Milliye’ye;Köy Enstitülerinden ,halk evlerine ,halk meclislerine.
21-22 Haziran 1919 …22 Haziran 2019 …Cumhuriyeti bize hediye edenlere,insanca yaşamımızı sağlayanlara,bizi dinleyenlere; Amasya Genelgesi’nin 100 .yıldönümünde,Menemen Belediye başkanı Serdar AKSOY gibi halkı için mücadele eden tüm liderlere ve yöneticilere selam olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum