Nefessiz kalan heykeller
Av. Ömer Can Seyman

Av. Ömer Can Seyman

omerseyman@gmail.com

Nefessiz kalan heykeller

19 Haziran 2020 - 11:04

George  Floyd’un beyaz bir polis tarafından katledilmesinden sonra başlayan “Siyahilerin Hayatı Değerlidir” hareketi Amerika’dan sonra başta İngiltere olmak üzere sömürgecilik geçmişi olan birçokAvrupa ülkesine de  yayıldı.
           
İngiltere’de ise gösteriler farklı bir boyuta ulaşarak bazı isimlerin heykellerine yönelik protestolar başladı.
 
Kim Peki Bu İsimler?
 
Dönemin köle tacirleri ve sömürgecileri.
 
Göstericiler tarafından bu isimlerin heykellerini içeren bir liste yayınlandı. Bu listede hepimiz bildiği KristofKolomb gibi isimlerin yanı sıra, isimleri daha önce pek duyulmamışkişilerde var. Örneğin geçen günlerde Bristol’de heykeli göstericiler tarafından sökülen Edward Colston gibi isimler.
 
Tabi bu heykellere yönelik protestolar farklı tepkilere neden oldu. Aşırı sağcılar sokağa döküldü.Bu durumun“tarihe saygısızlık, vandalizm olduğu” söylendi.Göstericiler terörist olmak ile suçlandı.
           
Aslında görüyoruz ki, köle tacirleri olduğu bilinen bu isimler heykelleri dikilerek yıllarca topluma adeta birer kahraman gibi gösterilmiş. Belki hiç kimse bu kişilerin köle taciri olduklarını sorgulamadı. Belki de bir turistik gezi sırasında önünde fotoğraf çekilmişliğimiz bile vardır.
 
Kendisini sosyal devlet, eşitlikçi, özgürlükçü, ırkçılığa karşı olarak gösteren bu “büyük devletler“ aslında kirli sömürgecilik tarihiyle yüzleşmek yerine bu kişilerin heykelleri dikerek onları ölümsüzleştirmiş. Yaklaşık 300 yıl önce yüzbinlerce siyahinin ölümüne sebep olan, onları köleleştiren bu kişilerin heykellerinin  sökülmesi veya üzerlerine ırkçılık karşıtı yazılar yazılması ise o çirkin tarihe “saygısızlık” olarak nitelendiriliyor.
           
Elbette bu heykellerin kaldırılması var olan sömürgecilik tarihini değiştirmeyecek ya da ırkçılığı sihirli bir şekilde ortadan kaldırmayacak. Ancak yüzbinlerce insanın ölümüne sebep olan bu kişileri ölümsüzleştirenheykellerinşehirleri süslemesi de rahatsız edici bir gerçek.
           
İşin ironisi ise George Floyd’un öldürülmesiyle başlayan protestolarınbatı dünyasının sömürgecilik tarihini tartışmaya açması.Kim bilebilirdi ki döneminde yüzbinlerce siyahiyi köleleştiren bu isimlerin heykellerinin,bu isimlerden birkaç yüzyıl sonra Amerika’da yaşayan sıradan bir siyahinin ölümüyle yerinden olacağını…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum