Koronavirüs salgınının bireye ve topluma etkileri
Av. Ömer Can Seyman

Av. Ömer Can Seyman

omerseyman@gmail.com

Koronavirüs salgınının bireye ve topluma etkileri

03 Mayıs 2020 - 19:46

Malumunuz hepimizin son günlerdeki tek derdi korona salgını. Hemen hemen başka hiçbir konudan konuşmaz, konuşamaz olduk. Peki bu süreçte insanlar ne yaptı, bu salgından sonra ne yapacak, dünya nereye doğru evrilecek?

Öncelikle salgının ilk çıktığı yere Çin’e bakarsak Çin bu salgını nasıl engelledi? Sadece otoriter yönetimiyle mi? Eğer böyleyse Hongkong, Singapur gibi ülkelerin Çin’den farkı ne? Durum sadece otoriter devlet ideolojisiyle açıklanamaz tabi ki. Ülkelerin kültürleri de alınan önlemler kadar önemli.

Bu ülkelerin başarılı olmasının en büyük etkisi doğu kültüründe bulunan ahlak anlayışı. Benci bakış açısı yerine toplumsal bilinç ve dayanışmanın yüksek olması.

Diğer taraftan; Avrupa ülkelerinin ve ABD’nin bu kadar kötü bir sınav vermelerinin sebebi de sağlık sistemini neo-liberal politika gereği özelleştirip sağlığın insanlar için bir hak olmaktan çıkartıp lüks haline getiren politikaları birinci sebep.

Diğer sebep ise yine neo-liberalizmin bireyler üzerine getirdiği anlayış. Her zaman kendi için yaşayan, en iyisi olmak, en iyisini yapmak için uğraşan bu bireyler salgın dönemi afalladı, aptallaştı ve rasyonel düşünme yapısını kaybetti. Hepimiz gördük ki salgın çıktığı zaman insanlar tuvalet kağıdına koştu, marketlerde ne var ne yok almaya çalıştı. İşte bu davranışlar bu benci anlayışın ürünü.

Doğu kültürünün insanları yüzyıllardan beri var olan ahlak anlayışları gereği toplumu kendiliğinden düşünürken, batı insanı toplumu düşünmeyi  kendi devletlerinden beklediler. Devletlerde kendi aymazlıklarından karar almada gecikince durum ne yazık ki bu hale geldi.

Özellikle ABD’de bu benci anlayış sebebiyle silah satışlarının bile arttığını, insanların silahlandığını görüyoruz. Trump’ın da ekonomiyi açma isteği sonucu halkını kandırması, yalan yanlış bilgiler vermesi, bilim dünyasından tamamen kopuk olması  sonucunda ABD’de insanlar silahlı eylem yapar hale geldi. Bakalım bu eylemlerin ileri ki günlere yansımaları nasıl olacak.

Şu an birçok ülkenin salgını kontrol altına aldığı söyleniyor. Kademeli normalleşme öngörülüyor. Peki salgından sonra ne olacak? Her şey eskisi gibi olmaya devam mı edecek yoksa pek çok şey değişecek mi?
Dünya şöyle değişecek böyle değişecek gibi kahin düşüncelere, büyük teorilere gerek yok. Elbet bir gün korona salgını da bitecek. Bu salgınında bir sonu olacak.Ancak bu pandemi sürecinin insanlara getirdiği birçok şey olacak.

Peki bunlar neler olabilir?

Olumlu yan etkileriyle başlamak gerekirse,
En büyük etkinin aile de  ve bireyde olacağını öngörüyorum. Liberal ekonomi içinde yıpranan aile yapısı tekrar toparlanabilir. Anne - babalar çocuklarıyla tekrar iletişim kurabilir.

İş hayatından kendine vakit ayıramayan şehir insanı kendi hobilerine tekrar yönelebilir. Mutfağa daha çok girip sadece karnım doysun anlayışıyla değil zevk için yemek yapabilir. Kendisi de üretimin bir parçası olabilir. Bu durumda var olan tüketim anlayışını değiştirebilir.

Bunlar işin iyi getirileri olmakla beraber kötü götürüleri de olabilir. Kötü yanlarından her ne kadar bahsetmek istemesem de kendimce çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konuya kısaca değineceğim.

Bu süreçte insanların sağlık bilgilerin yer aldığı ve bu bilgilerin takip edildiği bir çok uygulama geliştirildi. Gelecekte böyle olası pandemi durumlarının önüne geçmek için kişilerin sağlık bilgileri dijital cihazlarla takip edilebilir. Kişilerin son derece önemli sağlık verileri toplanıp sağlık sektöründeki firmalarla paylaşılabilir veya satılabilir ve bu durum kişilerin kendi rızasıyla olabilir.

Bu sürecin ileriye yönelik olarak en büyük tehlikelerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum. Sanırım toplumda bu durumun bütün yönleriyle ciddi olarak tartışılması gerekecek.

Ancak bunların hepsi kişisel tahmin hala nasıl sonuçlar doğuracağı tam olarak kestiremiyoruz. Her ne olursa olsun insanlığın bu süreçten ders çıkarıp daha yaşanılabilir ve daha güzel bir dünya için çalışmasını dilemekten başka şansımız yok sanırım. Bu günlerin en kısa sürede geçmesi dileğiyle.
                                                                                  
 
 

YORUMLAR

  • 3 Yorum