Av. Ömer Can Seyman

Av. Ömer Can Seyman

omerseyman@gmail.com

En iyi ders

12 Mayıs 2020 - 10:36

Türkiye Barolar Birliği(TBB) Başkanı Sayın Feyzioğlu’nun belki de yaptığı en iyi şey. Ne mi? Bir TBB başkanının neleri yapmaması gerektiği hakkında bize çok iyi bir ders vermekte. Belki de, aynı zamanda bir akademisyen olduğu için bunu öğretmede çok da iyi. Artık biz avukatlar ve toplumdaki diğer yurttaşlar TBB  başkanının neleri yapmaması gerektiğini onun sayesinde öğreniyoruz. Artık daha kötüsü yoktur dediğimiz bir  anda ise bizi şaşırtıyor ve ufkumuzu bu konuda biraz daha açıyor.
 
Bu konuda ne kadar iyi olduğunu anlamak için son birkaç haftasına bakmak yeterli.
 
Ankara Barosunun, Diyanet İşleri Başkanının açıklamaları üzerine yaptığı açıklamayı tasvip etmeyerek inanılmaz bir mesleki dayanışma örneğine imza attı.
 
Bu da yetmedi Baroların seçim sisteminin değişeceği, böyle bir taslak olduğunu konuşulurken kendisi ilk önce uzun süre ortalıkta gözükmedi. Hakkını yememek lazım kendisi geçte olsa en azından çıkıp bir takım açıklamalar yaptı. "Sosyal medyada dolaşan taslağın eski bir taslak olduğunu bu taslağın doğru olmadığını, bunun dışında yeni bir taslak olduğunu, gayriresmi şekilde mecliste yürütüldüğünü, milletvekilleri ve Adalet Bakanı ile  yaptığı görüşmeler sonucu bunun baroları zayıflatmayacağını, sadece yok sayılan baroların var olduğunun altını çizmek için olduğu söyledi." Görüldüğü üzere böyle bir değişikliğin destekçisi. 
 
Kendisinin açıklamalarındananlaşılıyor ki  bu taslak ile üye avukat sayısı çok olan baroların delege sayısı azaltılıp seçimlerdeki etkilerinin azaltılması hedefleniyor. Örnek vermek gerekirse üye avukat sayısı 100 olan baro ile 1000 olan baronun çıkaracağı delege sayısı ya eşit ya da çok az bir fark olacak. Bu sistemin adil ve demokratik bir seçim sistemiyle alakası yok. Ancak bundan da vahimi ise TBB’nin başkanı olan aynı zamanda bir profesör olan bir avukatın böyle bir sistemi destekliyor olmasıdır.
 
Feyzioğlu’nun kendisi hariç hiçbir avukat bu taslağın neler getireceğini bilmiyor. Sosyal medyada, Feyzioğlu’nun açıklamasında belirttiği nispi seçim sistemi dedikleri sistemin dışında başka birçok şeyinde değişeceği söyleniyor. Hatta TBB yönetim kurulunda bulunan 4 değerli meslektaş  " böyle bir çalışma ve gelişmeden, ancak şimdi ve bu şekilde haberdar olmamız, yapılmak istenen esaslı değişikliğin meşruiyetine gölge düşürdüğü gibi, bizler için kabul edilemez bir vahamete de işaret etmektedir." şeklinde bir açıklama yapmışlardır.Böyle bir değişiklik yapılırken her bir baronun fikri alınması gerekirken, TBB yönetim kurulu üyelerinin bile böyle bir taslağı Feyzioğlu’nun yaptığı sosyal medya açıklamasından öğrenmeleri son derece düşündürücü.

“Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak”

Avukatlık Kanunu madde 95 uyarınca Barolar ve TBB "hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak yükümlüdür". Kendisinin açıklamalarını tasvip etmediği Ankara Barosuda bu maddenin kendileri yüklediği sorumluluk gereği ilgili açıklamayı yapmışlardır.Feyzioğlu’nun ise "hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak" kavramlarıyla alakası olmadığı açıktır.Kendisi Avukatlık Kanunu üzerine yüklediği görevler yerine bir fenomen tavrıyla Youtube'da canlı yayın yapmayı tercih edip o koltukta oturduğu sürece avukatlar ve hukuk sistemimiz ne yazık kidaha çok zarar görecektir.
 
Feyzioğlu Avukatlık Kanunu’nun üzerine yüklediği görev ve sorumluluk yerine getirmedikçe biz avukatlara çok iyi bir ders vermektedir. Biz avukatlarda bu dersten öğrendiklerimizle nasıl bir seçim sistemi olursa olsun bir dahao ve onun gibi birinin TBB’nin başında bulunmaması için elimizden geleni yapmalıyız ki ettiğimiz yeminin bizlere yüklediği sorumluluğu yerine getirelim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum