Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba, beraat etti

2017 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle "Cumhurbaşkanı’na hakaret" suçlamasıyla hakkında 4 yıl hapis istemiyle dava açılan Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba, hâkim karşısına çıktı. Duruşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları şikâyetlerini geri çektiklerini açıkladılar. Mahkeme, Pakize Akbaba'nın beraatine karar verdi.

Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba, beraat etti

2017 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle "Cumhurbaşkanı’na hakaret" suçlamasıyla hakkında 4 yıl hapis istemiyle dava açılan Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba, hâkim karşısına çıktı. Duruşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları şikâyetlerini geri çektiklerini açıkladılar. Mahkeme, Pakize Akbaba'nın beraatine karar verdi.

Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba, beraat etti
07 Kasım 2019 - 12:34

Duruşmayı takip etmek için İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Genel Başkan Yardımcıları Berna Sukas ve Şenol Sunat ile İyi Parti Milletvekilleri Ümit Özdağ, Ayhan Erel, Feridun Bahşi, Yasin Öztürk de duruşmayı takip etmek için Ankara Adliyesi'ne geldi.

Cumhuriyet'in haberine göre duruşmada, katibin kaç çocuğu olduğu yönündeki sorusuna Pakize Akbaba, "6 çocuk, ikincisi şehit" cevabını verdi. Savunmasında hakaret etmediğini belirten Akbaba, doğruları söylediğini kaydetti. Akbaba, mahkemenin kadın hakimine de “Ben isterdim ki bana oğlun nerede kaç yaşında şehit oldu, bu zamana kadar neler yaşadın diye sormanızı. Ama sormadınız” diye sitem etti.

"SEHVEN GÖNDERDİK"

Akbaba'nın avukatları, Erdoğan'ın avukatlarının şikayetinin devam edip etmediğinin sorulmasını istedi. Erdoğan'ın avukatı, katılma talepleri olduğunu belirterek, dilekçelerini tekrar etti. Ancak duruşmada 10 dakika sonra ise Erdoğan'ın avukatı yeniden söz alarak, “Dilekçeyi sehven gönderdik. Şikâyetçi değiliz” dedi. Mahkeme, duruşma sonunda suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Akbaba'nın beraatine karar verdi.

Akbaba karar sonrası şöyle konuştu; "Bütün şehitlere sesleniyorum, Oğlum siz güçlüsünüz her zaman yanımdasınız, anneni hiç kimse ne susturacak ne yıldıracak. Vatan için son nefesime kadar davanızı omzumdan indirmeyeceğim."

Yeniçağ'dan Berkay Bigeç'in haberine göre ise Pakize Akbaba, saat 10.00’da Ankara Adliyesi’nde görülecek duruşma öncesinde şunları söyledi:

"Ben önce Türk milletinin onuru, gururu diyorum. Türkiye’nin davası diyorum. Tedirgin değilim. Merak ettiğim bir şey var, acaba hâkim bana ne soracak. İkincisi ise şu; çok mutluyum. Ceza alsam bile umrumda değil. Zindanlara atılsam da umrumda değil. Şehit Namık Ayhan Akbaba üzülüyor mu diye düşünüyorum. Üzülmemesini istiyorum. Çünkü annesinin onurudur, gururudur.

Ben vatan için evlat verdim. Zaten kalbim sızlıyor. Bir şehit anasının hakim karşısına çıkarılması ne dünya tarihinde ne de Türkiye tarihinde var. Bunu bana yapanlar utansın. Onların vicdanı sızlasın. Benim vicdanım rahat. Bu benim madalyamdır. Ben susmayacağım. Polisi, askeri görünce ‘oğlum ben şehit anasıyım, dualarım sizinle’ diyorum. Şimdi siz bütün işiniz bitti, Pakize anayı hakim huzuruna çıkarın. Aman ne güzel yapmışsınız. Teşekkür ediyorum diyorum.

Sayın Hulusi Akar o selamı geç verdiniz. O selamı arkadaşlarınız zindandayken verecektiniz. Oğlum, sen vatan için şehit oldun ama annen hakim karşısında. Ne mutlu Türküm diyene."

AKBABA'NIN SÖZLERİ

Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba CHP'nin, 5 Aralık 2017’de kadınların seçme ve seçilme hakkının 83. yıldönümünde düzenlediği "Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması" programında bir konuşma yapmıştı. Konuşması nedeniyle Akbaba'ya "Cumhurbaşkanına hakaret"ten dava açıldı.

İddianamede Akbaba’nın özetle şunları söylediği belirtildi:

“İran'ın hırsızını getirdiler hepsi cebini doldurdu villalar aldı, iş yerleri aldı Man adasına para yolladı, her şeyi yaptılar. Şimdi tek tek çözülüyor. Kutulardan o paraları çıktı şimdi size soruyorum sayın Savcı dedim savcı bey size soruyorum başbakan oldunuz başbakan size soruyorum. AKP'nin Genel Başkanı oldunuz size soruyorum. Cumhurbaşkanı oldunuz size soruyorum bu bankanın Süleyman müdürü nerede niye tutuklamıyorsunuz? Çünkü her şeyi elinize aldığınızı sanıyorsunuz demi bu analar ölmeden Cumhuriyeti yıkamayacaksınız.

Kardeşim sen elinle koymuş gibi biliyorsun askerin içine soktun paşaları zindana attın kimisi dayanmadı intihar etti kimisi hapishaneden çıktıktan sonra rahmetli oldu dayanamadı. Bu nedir bu zulüm nedir? Peygamber ocağına zulmettiniz. Allah size zulüm etsin diyorum. O evlerden kutulardan para çıktı makineler çıktı para sayma makineleri sıfırlayamadınız sığdıramadınız milyonlarca o Zarrab'ın hırsız paralarını bir yerlere evlere damlara doldurdunuz ama rezil oldunuz çıktı meydana efendim bu FETÖ oyunuymuş FETÖ'cü kimdir size soruyorum sizin ağzınızdan duymak istiyorum. AKP değil mi FETÖ'cü? Öğrencisiydin öğrencisi. Her gün her biriniz ayrı ayrı methediyordunuz. Türkçe dili diye kutluyordunuz, ne istedik vermediniz diyordunuz, aynı yolda yürüdük diyordunuz, aynı yağmurda ıslandık diyordunuz, aynı cezayı niye çekmiyorsunuz? Nereye kadar kenara çıkıyorsunuz?

Şimdi Türkiye'yi tek eline almış AKP'ye sesleniyorum. Benim oğlumun ayakkabı kutusu var bununla gurur duyuyorum, onur duyuyorum. Bakın altı çürümüş ama benim yüreğim kale gibidir siz niye onları kutuları saklıyorsunuz? Kutu deyince niye kızıyorsunuz. Siz kutularla para sakladınız, hırsızlık yaptınız. Bu bir gerçektir.

Paşaları içeri atınca orduya FETÖ'cü soktunuz, emniyete FETÖ'cü soktunuz, dine FETÖ'cü soktunuz, eğitime FETÖ'cü soktunuz. Milletin için FETÖ'cü soktunuz ayıkla ayıkla bitmez kardeşim. Senin FETÖ önce meclisten seçilmeden, ayıklanmadan, FETÖ'yü bitiremezsin bu kadar basit. Hele bir tane Erzurum milletvekili var oy kullanıyor hani bu hırsız bakanları aklayacaklar ya böyle gülerek oy kullan. Açık oy kullanıp kanunu da çiğnediniz ya adalet Türk kadınının elindedir gözü bağlıdır terazi hak terazisidir ama siz naptınız biliyor musunuz FETÖ terazisi yaptınız FETÖ. Oraya da bir ampül koyun bari... Ben de soruyorum kozmik odayı niye dağıttınız FETÖ'ye verdiniz değil mi o sırları. FETÖ'ye verdiniz sizden hesap soracağım. Sizden bu hesap sorulacak... Her yerde Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan... Hayır efendim olamazsın olamazsın, kabul etmiyorum... Herkes haddini bilsin. Döner dolaşır bu sizin ayağınıza dolaşacak. Millet hesap soracak ondan korkuyorsunuz. Kaçmadan hesap vereceksiniz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam