NATO üyesi ülkeler Brüksel'de toplanacak

NATO savunma bakanları yarın Brüksel’de bir araya gelecek. Toplantının ana gündemi askeri harcamaların artması olacak.

NATO üyesi ülkeler Brüksel'de toplanacak

NATO savunma bakanları yarın Brüksel’de bir araya gelecek. Toplantının ana gündemi askeri harcamaların artması olacak.

NATO üyesi ülkeler Brüksel'de toplanacak
02 Ekim 2018 - 15:56

NATO üyesi 29 ülkenin savunma bakanları  3-4 Ekim'de Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelecek. Türkiye’den Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılacağı toplantıya ilişkin konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ana gündem maddelerinden birinin “yük paylaşımı” olacağını söyledi. Stoltenberg, “Gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 2’sinin savunmaya harcanması konusunda yeni bir aciliyet duygusunun oluştuğu konusunda müttefikler hemfikir” dedi.

Stoltenberg, özellikle geçen sene Avrupalı müttefiklerin ve Kanada’nın toplamda savunma bütçelerini yüzde 5.2 artırdığını anımsatarak, “tüm üyelerin sorumluluklarını yerine getirmeye ve bu konuda ilerleme kaydetmeye devam etmesini beklediğini” ifade etti.

‘RUSYA’NIN TEHDİTLERİ’ VURGUSU

Stoltenberg, “konvansiyonel, hibrit ve siber tehditlere karşı” NATO’nun adaptasyon sürecinin de ayrı bir oturumda görüşüleceğini kaydetti. 

Rusya’nın uluslararası taahhütlerini yerine getirmediğine ve ittifakın bundan duyduğu rahatsızlığa işaret eden Stoltenberg, Moskova yönetiminin faaliyetlerinin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’nı (INF) tehlikeye attığını belirtti.

Stoltenberg, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki “istikrarsızlık” konularını da ele alacaklarını açıkladı. Bu çerçevede Ürdün ve Tunus’a yönelik yardım paketlerinin uygulandığını anımsatan Stoltenberg, Irak’ta başlatılacak yeni eğitim misyonuna yönelik hazırlıkların “başarılı bir şekilde sürdüğü”nü ileri sürdü. 

NORVEÇ’TE ‘EN BÜYÜK TATBİKAT’

Savunma bakanlarının NATO komuta yapısının uyarlanması konusunda kaydedilen ilerleme hakkında bilgilendirileceklerini belirten Stoltenberg, bu çerçevede Norveç’te düzenlecek Trident Juncture tatbikatının gündeme geleceğini belirtti.

NATO’nun “doğru güçleri, doğru zamanda, doğru yere” nakletme kapasitesinin bu tatbikatla denetime tabi tutulacağını ifade eden Stoltenberg, Trident Juncture’ın ittifakın son yıllardaki en büyük tatbikatlardan biri olacağını duyurdu. Stoltenberg, tatbikata 31 ülkeden yaklaşık 45 bin katılımcı ve 150 uçak, 60 gemi ile 10 binden fazla aracın katılacağını kaydetti.

NATO, MAKEDONYA’YI İSTİYOR!

Makedonya’nın Yunanistan’la arasındaki isim sorununu çözmek için düzenlenen ancak katılımın yüzde 36.9’da kaldığı referandumuna da değinen Stoltenberg, “NATO 30’uncu üyesine ‘hoşgeldin’ demeye hazır. Ancak bunun mümkün olması için isim anlaşmasının uygulanması gerekiyor. Makedonya’nın NATO üyesi olması için başka bir yol bulunmuyor” vurgusunu yaptı.

Evrensel

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam