MEB'ten başı açık kadınlara ağır saldırı: Kötü kadınların başı açık, iyiler türbanlı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınlar başı açık, şefkat gösteren kadınlar ise türbanlı olarak resmedildi.

MEB'ten başı açık kadınlara ağır saldırı: Kötü kadınların başı açık, iyiler türbanlı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınlar başı açık, şefkat gösteren kadınlar ise türbanlı olarak resmedildi.

MEB'ten başı açık kadınlara ağır saldırı: Kötü kadınların başı açık, iyiler türbanlı
23 Ocak 2020 - 13:05

Okullara dağıtılan ders kitaplarındaki yanlış uygulamaların bir benzeri de Milli Eğitim Bakanlığı’nın hizmet içi eğitimleri kapsamında rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta yer aldı. Bakanlığın doğal afet, terör ve cinsel istismar gibi olaylar karşısında psikolojik destek sağlamak amacıyla başlattığı, “Psikososyal Önleyici Destek Programı” kapsamında hazırlanan kitapta başı açık kadınların çocuklara şiddet ve istismar uygularken, türbanlı kadınların ise şefkat gösterirken resmedilmesi dikkati çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı doğal afet, terör, göç, intihar, ölüm ve istismar gibi travmatik olaylar karşısında yürütülen önleme hizmetlerinin programlarını Nisan 2019’da tamamıyla yeniledi. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde yapılan çalışmalar kapsamında, “Psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale ekipleri” kurulması kararlaştırıldı.

KILAVUZ KİTAP

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Bakanlık, Psikososyal Destek Programı eğiticisi tarafından hizmet içi eğitim kapsamında açılan, “Psikososyal Destek Programı Uygulayıcı Eğitimleri” hazırladı. Eğitimi başarı ile tamamlayan rehberlik öğretmenlere, “Psikososyal Destek Programı Uygulayıcı” unvanı verildi. Öğrencilere yaşadıkları travmalar konusunda destek olacak rehber öğretmenler için bir de kılavuz kitap hazırlandı.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan kitapta, travma türlerine ilişkin önleyici etkinlikler yer aldı. Kitabın, “Cinsel İstismar” başlığı altında olumlu ve olumsuz davranışlara örnek olacak resimler çizildi. Küçük yaştaki çocuğu muayene eden türbanlı bir doktora ilişkin resimde, muayene olan çocuk ve ailesinin mutlu şekilde yansıtıldığı görüldü.

Kitapta bulunan, “Doğrular ve Yanlışlar” etkinliği altında da çocuğunu öpen, şefkatle sarılan anne görseli paylaşıldı. Görseldeki anne türbanlı şekilde yansıtıldı. Bir başka resimde ise çocuğu öpmeye çalışan başı açık yetişkin bir kadın ve bu girişim karşısında hoşnut olmayan çocuk anlatıldı. Bu resmin hemen altına ise çocuğunun başını okşayan kapalı bir annenin çizildiği resim yerleştirildi. Kitapta yer alan hikayelerin birinde ise sokakta oynayan çocuğun yanına gelen komşusunun onu öpmek istediği ifade edildi. Bu hikayenin görselinde de başı açık bir kadın tercih edildi.

İYİ NİYETLİ DEĞİL

Sosyal Hizmetler Uzmanı Dr. Bülent İlik, BirGün’ün, “Bu görseller çocuğun bilinçaltında, ‘Türbanlı iyi açıklar ise kötü algısı yaratır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Çocukta hemen böyle bir algı oluşmaz ama bu tip şeyler üst üste geldiği zaman çocuğun zihnine öyle yerleşir. Bu yaşananlar sistemli şekilde adım adım uygulanan bir sürecin parçası. Bunu yapanların iyi niyetli olmadığını söylemek gerekir. MEB, çok uzun bir süredir benzer politikayı ısrar ve inatla sürdürüyor. Şunu da söylemek gerekir ki çocuğun yaşadığı çevre ve ailesi bu noktada çok önemli. Bu tür konular her çocuk için aynı etkiyi yaratmaz.”

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Zaa xd
  4 hafta önce
  ACIK KADINLARI SAVUNMAYA CALISIRKEN KAPALI KADINLARA NEDEN LAF EDIYORSUNUZ? KOTULUK INSANIN KAPALI YA DA ACIK OLMASINDA DEGILDIR. KOTULUK INSANIN KENDISINDEDIR. IKI TARAFA DA ESIT BAKARAK YORUM YAPARSANIZ DAHA MANTIGA UYGUN BIR YORUM YAPMIS OLURSUNUZ
 • sensei
  1 ay önce
  Esra Erol ve Müge anlıyı seyretsinler, kimler mutsuz kimler fuhuş içinde, kimler do***dırıcı kimler kocasını aldatıyor görürler .
 • Gurdal erkkn
  1 ay önce
  Götsünüz hepiniz.
 • FTSERT
  1 ay önce
  444 0 632 MEB şikayet hattı. Herkes aramalı bence...
 • Yoldan geçen biri
  1 ay önce
  Suç duyurusunda bulunacağım bu ayrımcığında ötesinde bir suçtur
 • Inci Yuksel
  1 ay önce
  esas musliman gecinenlerden korkmak lazim. hocasi hacisi acaip ifadelerle mesela bademleme gibi, cocuklarimiza tecavuz ediyorlar. cok sukurki kendini bilen egitimli erkeklerimiz cocuklarimizin gelecegine sahip cikiyorlar. ortulu kadinlarimiz halal genelevinde calisiyorlar. acik kadinlarimiz sectikleri yoldan para kazanmak icin din kisvesine burunmuyorlar. kapali kadinlar ortulerinin altinda sanki edep ve adaplarinimi koruyorlar? ornegin mekkede feracesinin icinde altin bloklari satmaya calisan bir kadin vardi. babam onu hamile sanip korumaya almis. sakin bir koseye geldiklerinde feracesini acip altinlari gosterip satmak istemis. iste ortuluyle ortusuzun arasindaki fark. acik bir kadinim, cok sukur saklayacak gizli bir yanim yok, terbiyem dahilinde. kapali gecinen kadinlardan korkmali esas. sokak ortasinda kocasinin boununa elektrik diregine asilir gibi asilarak dudak dudaga opusurken gormek mide bu***dirici. kopru altlarinda makyaj kutularini cikartip sarkici gibi boyanmalarida cabasi
 • Oray acemi
  1 ay önce
  Bırakın bunları önceden namaz kı***a sevgi saygı vardı kapalı kadınlara hürmet gösterilir di ya şimdi?
 • Ali AKGÖK
  1 ay önce
  Bu asırda sebep her ne olursa olsun din ve/veya boş-inanç, hurafe boyunduruğuna giren insanlar her şeyden önce kendi insanlığını lekeliyor, zedeliyor hatta yokediyor... Hele hele kadın kişiler, hele onlar!
 • Ayse yasa
  1 ay önce
  Cinsel istismar resimlerine de kuran kursu tecevuzcü hocalarını koymuşlar mı
Reklam