Metabolizmamızı hızlandıralım


Metabolizmamız tükettiğimiz yiyecekleri ve içecekleri enerjiye dönüştürme görevini üstlenir. Dolayısıyla, güçlü bir metabolizma gün içinde daha enerjik olmamızın anahtarıdır. Öncelikle günde ne kadar enerji yani kaloriye ihtiyacınız olduğunu belirlememiz gerek. Bunun için BMH yani bazal metabolik hızdan faydalanabiliriz.

Yavaş metabolizmayı hızlandırmak, beden sağlığını önemseyen  herkesin istediği bir şeydir. Bir çok insanın beslenmesine dikkat etmemesi ve hareketsiz bir yaşam sürdürmeyi tercih etmesi de bir merak konusu. Bu durum kilo vermeyi daha da zorlaştırır.

Metabolizmanızı güçlendirirseniz, daha fazla kalori yakarsınız. Sonuç olarak, daha kolay kilo verirsiniz.
Bu sonucu elde etmek için orta yoğunlukta egzersizler yapmanız gerekir.

► Uyandıktan sonra, 1 saat içinde kahvaltı edin.

► Öğün atlamayın! Ana öğünleri (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği) düzenli olarak tüketmek, besinlerin vücutta yağ olarak depolanmasının önüne geçiyor. İki ana öğünün arasında 4-5 saat gibi zaman dilimi olmasına da özen gösterin.

► Su içmeyi unutmayın: 8-12 bardak

► Kahve için : 2 fincanı (90 -180 cc) geçmemek kaydıyla kahve tüketimi metabolizmayı hızlandırır.

► Protein tüketin;
Proteinli besinler sindirilirken vücudumuz daha fazla kalori harcar. Bu durum da metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Protein içeriği en yüksek olan besinler; yağsız sığır eti, hindi, balık, tavuk, fındık, yumurta, süt ve süt ürünleridir.

►Çiğ bademi diyetinize ekleyin:Günlük 8 -10 tane kadar çiğ badem tüketmeniz, metabolizmanızı hızlandıracak ve sizi tok tutacaktır.

►Günde 1-2 fincan yeşil çay için

►Kas kitlenizi arttırmak için egzersiz yapın;
Kas kitlesi, kalori yakımı ile doğru orantılıdır. Gün içerisinde yapılacak düzenli egzersiz ile kalori yakımını iki katına yakın arttırabilirsiniz.tempolu yürüyüş, koşu, yüzme ya da diğer herhangi bir egzersiz ya da spor olabilir. Egzersiz yaparak kalori yakar ve kilo almayı önlersiniz

►Doğru miktarda baharat yavaş metabolizmayı hızlandırmak için yardımcıdır

►Uyku saatlerinizi düzenleyin

Metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerden bahsedecek olursak;

Tarçın *Posalı yiyecekler *Yoğurt *Ceviz-Badem *Kırmızı acı biber * Elma sirkesi * Ananas*Avokado * Greyfurt * Hindistan cevizi yağı *Keten tohumu * Chia tohumu * Baklagiller

Her lokmayı iyice çiğnemek, sindiriminizi ve besin maddelerinin emilimini arttırmanıza yardımcı olur. Bu da daha çabuk doymanıza ve daha az yemenize yardımcı olur.

Bu alışkanlık kilo vermek için çok yararlıdır. Özellikle de fazla zamanı olmadığı ya da endişeli olduğu için çok hızlı yemek yiyen insanlar için geçerlidir.

Ayrıca, iş yeri dışında ya da stres yaratmayan, sizi sıkıntıya sokmayan yerlerde yemek yemelisiniz. Yemek yerken dikkatinizi dağıtan şeylerden kaçınmanız gerekir.

Sağlıklı günler dilerim...

Dyt. Deniz Yılmaz
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Buca Tınaztepe Hastanesi