İlk aşılar sağlık çalışanlarına yapılıyor

Çin’den getirilen Sinovac aşıları, dün verilen ‘acil kullanım onayı’nın ardından bugün sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı.

İlk aşılar sağlık çalışanlarına yapılıyor

Çin’den getirilen Sinovac aşıları, dün verilen ‘acil kullanım onayı’nın ardından bugün sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı.

İlk aşılar sağlık çalışanlarına yapılıyor
14 Ocak 2021 - 11:46

Aşılar bu sabah saat 05.00 itibariyle, eksi 20 ile artı 20 derece sıcaklığı ayarlanabilen 'aşı nakil araçları' ile İstanbul'daki ilçe sağlık müdürlüklerinin depolarını götürüldü. Aşılar buradan da hastanelere dağıtıldı. Aşıların İstanbul'daki dağıtımını dakika dakika takip etti. İstanbul'daki hastanelerde aşılamalar bugün başladı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞILANMAYA BAŞLADI

CoronaVac aşıları 81 ile sevkedildi. Türkiye genelinde hastanelerde, sağlık çalışanların aşılanmasına başlandı. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde 50 aşı odası bulunuyor. Hazırlıkları tamamlanan hastanelerde sağlık çalışanlarının aşıları yapılıyor. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mücahit Kapçı, yaklaşık 2000 kişinin randecusunun olduğunu söyledi. Bugün hepsinin aşılanması planlanıyor.

CoronaVac aşısı İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde sağlık çalışanlarına yapılmaya başladı.  İlk aşıyı olan doktor, ağrı ve sızı hissetmediğini belirtti. "Her şey yolunda işliyor." diyen doktor aşının tüm millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

Sakarya'da da sağlık çalışanlarına yönelik koronavirüs aşıları uygulanmaya başlandı. Acil Kullanım Onayı verilmesinin ardından kentte ilk CoronaVac aşısı, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hastane başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis'e uygulandı.

Hakkari’nin Çukurca ilçesine gönderilen aşılar da sabah saatlerinde sağlık personellerine uygulanmaya başlandı.

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık personeline aşılar yapılmaya başlandı.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir ise, kentte yarından itibaren sağlıkçıların çalıştığı hastanelerde veya aile hekimliklerinde MHRS randevu sistemiyle koronavirüs aşısını olabileceğini bildirdi.

İLK AŞIYI BAKAN KOCA OLDU

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından "Acil Kullanım Onayı" verilmesinin ardından Çinli Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısının ilk doz uygulamaları Ankara Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirildi.

Bilim Kurulu toplantısının sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısı oldu. Bakan Koca, aşının ardından, "Öncelikle aşılama çalışmanın programını milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Daha önce tünelin ucunda ışık göründü demiştim. Bu ışığı görmüştük daha önce. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum. Milletimize memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Herkesin mutlak aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birisi aşı. Normal eski hayatımıza dönmek için bu aşıyı yaptırmak gerekiyor" diye konuştu.

DHA


YORUMLAR

  • 0 Yorum