İkinci kanal hayali: Kanal Riva!

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin Riva Deresi üzerine yapacağı ve 63 milyon TL harcanacak Kanal Riva projesi için ÇED süreci başlatıldı.

İkinci kanal hayali: Kanal Riva!

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin Riva Deresi üzerine yapacağı ve 63 milyon TL harcanacak Kanal Riva projesi için ÇED süreci başlatıldı.

İkinci kanal hayali: Kanal Riva!
12 Ocak 2020 - 11:19

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "hayalim" dediği ve uzmanların ise felakete sebep olacağını söylediği Kanal İstanbul projesi tartışılırken AKP’li Beykoz Belediyesi, “Kanal Riva projesi” ile Riva Deresi’ni de katletmeye hazırlanıyor. AKP’li belediyenin “Riva Deresi Çevre Koruma, Su Güvenliği/Yönetimi Projesi İle Kentsel Tasarım Peyzaj Projesi” dosyasını İstanbul Valiliği’ne sunduğu ve 8 Ocak tarihinde de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başlatıldığı açıklandı.

Proje dosyasında yer alan bilgilere göre, Riva Deresi’ni ve yan kollarını kapsayacak şekilde dere ıslahı yapılacak. Dere yatağı çevresinde tema park adı altında restoranlar, sağlıklı yaşam merkezleri, peyzaj merkezleri, rekreasyon alanları, tekne yanaşma yerleri, ticari alanlar, satış birimleri ve seyir terasları gibi çok sayıda yapı inşa edilecek.

63,2 MİLYON LİRA HARCANACAK!

Dosyada yer alan bilgilere göre, proje bedeli yaklaşık 63 milyon 231 bin TL olarak belirlendi. Bu paranın 29 milyon 832 bin TL’si Riva ve yan kolları ıslah tesisleri, 33 milyon 398 bin TL’si ise kentsel planlama ve peyzaj projeleri için harcanacak.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, proje dosyasında, çalışmalar sırasında dere yataklarında kazı ve hafriyat çalışmaları yapılacağı belirtildi. Dosyada “Riva Deresi ve yan kollarında, gerekmesi halinde dere derivasyonu yapılacak ve dere yatakları iş makinaları ile düzenlenecektir. Toplam 29,41 kilometrelik dere yatağı ıslahı gerçekleştirilecek ve 11 tane tekne yanaşma yeri inşa edilecektir” denildi.

887 BİN TON TAŞ DÖKÜLECEK

Proje içerisinde toplam 3 milyon 272 bin metrekarelik alanda temalı park çalışması yapılacağı belirtildi. Dere ıslah çalışmalarında dere yataklarında toplam 867 bin 123 metreküp kazı ve hafriyat çalışması yapılacak. Hafriyat malzemesinin 107 bin 313 metreküplük kısmı ise dolgu amaçlı kullanılacak.

Proje kapsamında yapılacak olan tekne park ve yanaşma yerleri ise taş malzemelerden yapılacak dolgu alanlardan oluşacak. Dolgu için toplam 887 bin 412 ton taş, dolgu malzemesi olarak kullanılacak.

'DOĞAL ALANLARA MÜDAHALE EDİLECEK'

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen Birgün’e yaptığı açıklamada, “Proje tanıtım dosyasında Riva Deresi kıyısına yapılacak olan ticaret ünitelerinden bahsediliyor. Hatta dosyada ‘Müşterilere hizmet vermek üzere’ gibi dikkati çeken bir cümle var. Bu projeyle doğal alana müdahale edilerek yapay bir peyzaj projesi uygulanacak. Projenin yapılacağı alanın büyük bir kısmı ormanlık alanlardan oluşuyor” diye konuştu.

'KANAL MODA OLDU'

Projenin Riva Deresi’ne ve çevresine zarar vereceğini belirten Köymen, “Kanal Riva Projesi’ni taşkınları engellemek için yaptıklarını söylüyorlar ama kıyıları doldurarak, seyir terasları yaparak taşkın engellenemez. Şimdi projelere kanal kelimesini eklemek moda oldu. Bu şekilde de bir gayrimenkul pazarlama yöntemi oluştu. Bu proje ticaret amaçlıdır, projede halk tamamen müşteri olarak görülmüştür” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum