Diyanet 60 milyonluk sarayına yerli mal istemedi!

Diyanet’in bölgedeki merkezi olarak hizmet verecek Harput Külliyesi’nin teknik şartnamesi ortaya çıktı. Külliyenin kapısı ve bahçedeki yüzlerce ağaç için ‘ithal’ olması şartı konuldu...

Diyanet 60 milyonluk sarayına yerli mal istemedi!

Diyanet’in bölgedeki merkezi olarak hizmet verecek Harput Külliyesi’nin teknik şartnamesi ortaya çıktı. Külliyenin kapısı ve bahçedeki yüzlerce ağaç için ‘ithal’ olması şartı konuldu...

Diyanet 60 milyonluk sarayına yerli mal istemedi!
01 Haziran 2020 - 12:29

Diyanet'in Elazığ'da yaptırdığı 58.7 milyon liralık külliyenin teknik şartnamesi ortaya çıktı. Harput Külliyesi'nin bahçesi için tüm ağaçların ithal olması şartı konuldu.

İşte o şartname

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre; Teknik şartnamede, “Fotoselli kayar kapı” için mekanizmanın tamamının ithal ve Japon menşeli olması istenirken, “Otomatik cam kayar kapılar; kullanılan mekanizma menşei olan ülkeden orijinal olarak ithal edilmeli, yerli üretim parçaya sahip olmamalıdır” ifadesine yer verildi. Diyanet'in, İl Özel İdaresi üzerinden ihale ettiği Elazığ Harput Külliyesi'nin inşaatına 2018'de başlanmıştı. Külliye'nin 58.7 milyon liraya mal olması planlandı. Külliye, Diyanet'in bölgedeki merkezi konumunda hizmet verecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çıkarılan tasarruf genelgesinde yapılarda yerli malzemelerin kullanılması istenmişti.

Teknik şartnameye göre Diyanet'in Külliyesi'nde kullanılacak ithal peyzaj süslemeleri ve sayıları şöyle:

11 bin metrekare çim, huş ağacı (12), meşe piramidi (12), tijli süs armudu (14), çitlembik (22), karaağaç (21), tijli meşe (20), sığla (30), piramit mazı jumbo (11), ters sedir pendula (5), leylandi jumbo (10), ponpon leylandi (17), oya ağacı(8), Toros sediri (60), sprila şimşir (43), gladiçya (8), kırmızı yapraklı akçaağaç (6), lale ağacı (5), salkım söğüt (2), ters mavi sedir (2), extra ithal gürgen jumbo (3), ters huş yongi (1)

İşte ithal ağaç listesi

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Rifat Tarık
  3 ay önce
  Sığla (Liquidambar orientalis) Marmaris çevresi,Fethiye, Köyceğiz ve Dalaman Çayı dolaylarında endemik olarak bulunur, yani bu bölgeye özgü bir türdür. Elazığ-Harput'ta kara iklimi nedeniyle yaşamaz, kışın donar ve ölür.
 • metin cafri
  3 ay önce
  Efendiler, Camilerin kutsal minberleri halkın ruhani, ahlâki gıdalarına en yüksek, en verimli kaynaklardır.Bu nedenle camilerin ve mescitlerin minberlerinden halkı aydınlatacak ve yol gösterecek kıymetli hutbelerin içeriğinin halkça anlaşılır olmasını sağlamak yüce Şeri’ye Vekâletinin önemli bir görevidir.Minberlerden halkın anlayabileceği dille ruh ve bilince hitap olunmakla İslâm topluluğunun vücudu can***ır, zihni saf***ır, imanı kuvvetlenir, kalbi cesaret bulur. Mustafa Kemal Atatürk:Atatürk'ün TBMM 1. dönem 4. yasama yılı açılış konuşması (1 Mart 1923) Bakın Diyaneti ne için kurmuş Büyük Atatürk.
 • Mehmet ali ortak
  3 ay önce
  İşin gerçeği bilmiyoruz, doğruysa yazıktır günahtır, kul hakkı var.
 • ÖNER DEMİREL
  3 ay önce
  İTHAL FİDANLARIN TUTMA ŞANSI YETİŞME MUHİTİ KOŞULLARININ FARKLI OLUŞU NEDENİYLE AZDIR. İSTENİLEN BÜTÜN FİDAN CİNSLERİ ORMAN FİDANLIKLARINDA VAR , OLMAYAN BİR İKİ TANESİNİ DE ÖZEL FİDANLIKLARDAN TEMİN ETMEK MÜMKÜN . HARPUT 1200 M RAKIMA SAHİP TOPRAK YAPISI TAŞLI ÇAKILLI KİL TOPRAK HER TÜR YETİŞMEZ BOTANİK VEYA PEYZAJ KİTAPLARINDAN FİDAN SEÇME YERİNE EN İYİ SEÇİM ÇEVREDE YETİŞEN TÜRLERE BAKMAKTIR. DEVLETİN PARASINI ÇAR ÇUR ETMEK GÜNAHTIR YAZIKTIR.. SEVAP GÜNAH ÜZERİNE FETVA VEREN DİYANETİN ÖNCE BU KURALA KENDİSİNİN UYMASI GEREKİR. SEÇİLEN TÜRLER BİRAZ NAZARİ OLMUŞ, BİR ORMAN MÜHENDİSİ FİDANLIK YETKİLİSİNDEN BİLGİ ALINABİLİR ELAZIĞ DA ORMAN FİDANLIK MÜDÜRLÜĞÜ VAR YARDIMCI OLURLAR
 • ERTUGRUL
  3 ay önce
  çok güzel, açık, düzgün yazmışsınız! insan memlekete kötülük yapmak istese, ağaç ve yeşil düşmanı olsa ama laf olsun diye şartnamedeki peyzaj kısmını doldurmak zorunda olsa ancak böyle bir şartname hazırlar herhalde!
Reklam