CHP'li Sandal: "Önce insan, önce iş, önce aş ve önce Bayraklı"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayraklı Belediye Başkan aday adayı Serdar Sandal aday adaylığını gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Emre Akpınar'a değerlendirdi.

CHP'li Sandal: "Önce insan, önce iş, önce aş ve önce Bayraklı"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayraklı Belediye Başkan aday adayı Serdar Sandal aday adaylığını gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Emre Akpınar'a değerlendirdi.

CHP'li Sandal:
11 Kasım 2018 - 17:03

EMRE AKPINAR / EGE'DE BİRGÜN - 2019 yerel seçimlerine kısa bir süre kala, seçim sonuçlarının en fazla merak edildiği ilçelerden birisi olan Bayraklı’nın CHP’li Belediye Başkan aday adayı Serdar Sandal gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Emre Akpınar'a iddialı açıklamalarda bulundu. 

Kendisini Cumhuriyet devrimcisi olarak tarif ettiğini ifade eden Sandal, belediyecilik anlayışında Vedat Daloykol ve Terzi Fikri gibi isimleri örnek aldığını ifade etti. Bayraklı'yı kendisine benzettiğini söyleyen Sandal, yaklaşık beş yıldır adaylık çalışmalarını gerçekleştirdiğini belirtti.

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Emre Akpınar'ın Serdar Sandal'la gerçekletirmiş olduğu keyifli söyleşi:

“Herkes beni Cumhuriyet devrimcisi olarak bilir ve tanır”

"Yakın çevrem benim nasıl bir dünya görüşüne sahip olduğumu yakından bilir ve tanır. Ancak bilmeyenler için kendimi birkaç cümle ile özetlemek gerekirse, ülkeme, yaşadığım çevreye karşı sorumluluklarının farkında olan Cumhuriyet devrimcisi bir birey, bir vatandaş olarak ifade edebilirim. Cumhuriyet devrimcisini ise, insanın insanlığa sahip çıkması olarak tanımlamak isterim."“Siyasi kişiliğim oluşmasında örnek aldığım isimler oldu.”

"Ülkemizin yakın siyasi tarihine damga vuran bazı önemli siyasi aktörleri, yaşamım boyunca örnek aldım. Türkan Saylan, Deniz Gezmiş, Uğur Mumcu, Hasan Ali Yücel ve Aziz Sancar gibi önemli isimlerin yanında, gene bir dönem belediyecilik anlayışını temelinden değiştiren Vedat Daloykol, Fatsa’da Terzi Fikri gibi isimleri örnek aldım. Onlara benzemek ve ileride Serdar Sandal isminin de onlarla birlikte anılması aileme ve dostlrıma bırakabileceğim en büyük mirasım olur.

“Eğitimciyim ama asla siyasi mücadeleden ve siyasi davamdan vazgeçmedim”

"Neredeyse üç kuşaktır eğitimciyiz. Babam, ben ve eşim öğretmeniz. Asıl mesleğim matematik öğretmenliği. Ayrıca oğlumda psikoloji okuyor. Siyaset ise lise yıllarında, sol ideolojiye sempati duymaya başlamakla tanıştım. Üniversite yıllarımda inandığım ve savunduğum ideolojinin siyasal mücadelesinin içinde var oldum. Üniversite tahsilinden sonra da siyasete ara vermeden, ilerleyen yıllarda. 2 dönem SHP, 3 dönemde CHP’de il başkan yardımcılığı görevinde bulundum. Siyasi mücadeleme halen demokratik kitle örgütleriyle organik bağ kurarak devam ediyorum."“ Bayraklı benim evim o yüzden Bayraklı’dan Belediye Başkanlığı için aday adaylık başvurusu yaptım”

"Bayraklı’dan aday adaylık başvurusu yapmamın temel sebeplerinden birisi, ilk önce Bayraklı’da ikamet ediyorum. Oğlum burada doğdu ve bir anlamda Bayraklı bizim evimiz oldu. Bayraklı’yı kendime benzetiyorum. Çünkü burası özellikle Doğu Anadolu ve Ege Bölgesi’nin farklı yerlerinden yoğun göç alıyor. Aslen Tunceli doğumlu olmam, eşimin ailesinin de Manisa ve İzmirli olması benim Bayraklı ile özdeşleşmemde ki, en büyük faktör oldu."
 
“Yaklaşık 5 yıldır adaylık çalışması yapıyorum”

"2014 Nisan ayında beri yerel yönetim seçimlerine sıkı bir şekilde hazırlanıyorum. Geçen 5 yıllık süreçte asla boş durmadım ve süreci en olumlu anlamda sürdürerek çalışmalarımı ilmek ilmek ördüm. 2019 yılında yapılacak seçimler için tüm hazırlıklarımı bir yıl öncesinden tamamladım. Hatta devlet memurları için tanınan süreyi de beklemeden, başvurumu yaptım ve bir anlamda çalışmalarıma bu doğrultuda resmiyet kazandırdım."


“ Önce insan, önce iş, önce aş ve önce Bayraklı”

"Bayraklı Belediye Başkanı seçildiğimde önceliğim, insan, iş, aş ve Bayraklı olacak. Hayalimde bir Bayraklı var. Merkezinde insan olan bir Bayraklı en büyük hayalim. Hayatın kolay, yaşanır, yaşam kalitesinin yüksek olduğu, çağdaş, demokrat ve dünyanın tanıdığı marka bir kent yaratmak hayallerimin arasında olan şeylerin başında geliyor."

“Her şeyden önce Bayraklı’da bir kent kimliğine ihtiyacımız var”

"İzmir’in başka ilçelerinde olduğu gibi Bayraklı’nın da bazı temel sorunları olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu anlamda Bayraklı’nın makro ve mikro ölçekli bazı sorunları mevcut.  Bizim için önemli olan asıl mesele ilçemizdeki makro sorunlara yönelebilmektir. Öncelikle bir kent kimliğine ihtiyacımız var. İşsizlik, yoksulluk, eğitim, sağlık ve kentsel dönüşüm acilen el atmamız gereken sorunlarımızın başında geliyor.
Kent kimliği ile kastettiğim şey ise, o kenti diğerlerinden farklı kılan, o kente anlam ve değer katan bütün unsurların ve değerlerin toplamı olarak ifade edebilirim. Kent kimliği özgünlük demektir. Burada önemli olan şey, kent kimliği için rasyonel fikirlerin ve kaynakların doğru mekanizmalar kullanarak gerekli yerlere kanalize etmektir."“Makro ölçekli sorunlarımızın çözümü için çalışmalarımız olacak”

"Bahsettiğimiz kent kimliği projemizi hayata geçirebilmek için vizyon projemiz olan DÜNYA ÇOCUK VE GENÇLİK KENTİ BAYRAKLI projesi adı altında bir çalışmamamız olacak.  Dünyada tamamen çocuklara ve gençlere ait bir kentin olmayışını bu projenin çıkış noktası olmuştur. 19 Mayıs 1919 ve 23 Nisan 1923 bir anlamda bu projenin temelidir."

"Bu proje ile ulu önderimiz Mustafa Kemal’e vekurduğu cumhuriyete olan bağlılığımızı ifade etmek istedik. Bu projenin ile birlikte, cumhuriyetin kazanımlarının ve değerlerinin yeni nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Proje ile Bayraklı dünya çocukları ve gençlerine ev sahipliği yapacak.  Bu vesile ile başta Bayraklı olmak üzere ülkemizi tüm dünyada tanıtmış olacağız. Ayrıca bu proje ile ilintili olarak, Dünya Çocuk ve Gençlik Parlamentosu, Dünya Çocuk ve Gençlik Radyo ve Televizyonu, Dünya Çocuk ve Gençlik Konaklama Tesisleri, Dünya Çocuk ve Gençlik Hastanesi, Spor Kompleksleri ve bilim ve teknoloji kampüslerini hayata geçireceğiz."
 
“Bayraklı için 12 önemli projemiz var.”
Bayraklı Kent Projesi kapsamında 12 proje gerçekleştirdik. Bu projelerimizi maddeler halinde sıralayacak olursam;

1. Bayraklı Kent Envanteri projesi         
2. Aziz Sancar AR-GE ve proje geliştirme bürosu
3. Saadet Özkan Dayanışma ve paylaşma projesi
4. Hasan Ali Yücel Meslek ve Beceri Edindirme Kursları
5. Kazım Koyuncu Kültür-Sanat merkezleri projesi
6. Ekrem Akurgal Kentsel Dönüşüm projesi
7. Çevre Düzenleme projesi
8. Homeros Meydan projesi
9. Smyrna Çevre Düzeni ve Müze projesi
10. Çocuk Parkları ve Spor alanları projesi
11. Cadde ve Kavşak Düzenlemeleri
12. Yeşil Bayraklı projesi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam