Bergama'da esnaftan "Millet Bahçesi" protestosu

İzmir'de Millet Bahçesi projesi için dükkanlarının boşaltılması istenen Bergama esnafı kepenk kapattı.

Bergama'da esnaftan "Millet Bahçesi" protestosu

İzmir'de Millet Bahçesi projesi için dükkanlarının boşaltılması istenen Bergama esnafı kepenk kapattı.

Bergama'da esnaftan
21 Ekim 2021 - 21:14

İzmir Bergama'da yapılması planlanan Millet Bahçesi Projesi ile ilgili iş yerlerinin boşaltması istenen esnaflar kepenk kapattı. 14 Eylül Stadyumu'nu da içerisine alan ve 51 bin 569 metrekarelik alana yapılmak istenen 'Millet Bahçesi Projesi' nedeniyle 86 esnafa tahliye kararı gönderildi. Kararı protesto eden esnaflar 2 saat boyunca kepenk kapatarak belediye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Belediye Meclisi’nin bütçe görüşmelerini yaptığı sırada Bergama Kültür Merkezi önünde toplanan esnaflar, “Esnaf hakkını arıyor!”, “Verilen sözler nerede?” ve “Bergama esnafına sahip çık” dövizleri taşıdı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Partili belediye meclis üyelerinin yanı sıra esnaf odası temsilcileri ve Bergama Demokrasi Platformu üyeleri eyleme katılarak destek verdi.

"ESNAFA VERİLEN SÖZ TUTULMADI"

Esnaf adına açıklama yapan İbrahim Dericioğulları, ekmek ve gelecek kaygısıyla eyleme geçtiklerini söyledi. Projeye dair yürütmeyi durdurma davasının devam ettiğini hatırlatan Dericioğulları, “Bu dava sonuçlanmadan, zaman kaybını telafi etmek için arkadan dolanarak dükkânlarımızdan gizlice karot örnekleri aldılar. Şimdi de bilmediğimiz raporlarla tek katlı dükkânlarımızı 60 gün içinde terk etmemizi istiyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Başkan seçilmeden önce biz stat esnafını bir araya toplayarak, güzel bir projesinin olduğunu ve hiçbirimizin mağdur olmayacağını söylemişti. Belediye Başkanı olduktan sonrada bu sözünü tekrar etti. Fakat bu proje evirildi, çevrildi Millet Bahçesi Projesi’ne döndü. Verilen sözlerin yerine getirilmesini ve hakkımızı istiyoruz” dedi.

"GÜCÜMÜZ YOK"

Esnaflardan Erhan Ugurluel de başka yerde dükkan kiralamaya güçlerinin yetmeyeceğinin aktararak, “Biz bugüne kadar, bize verilen sözlerden dolayı çok umutluyduk. Son dakika haberi ile 60 gün içerisinde dükkânlarımızın tahliye edilmesi gerektiği söylendi. Zaten kiralarda fahiş bir fiyat artışı var. Bu kadar yüksek meblağları hiçbirimiz karşılayamayız” ifadelerini kullandı.

Açıklamada konuşan Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper ise “Pandemi sonrası ve kış öncesi, iki aylık sürede bu kadar esnaf kardeşimizin yeniden iş kurabilmesinin güç olduğunu ve belediyemizin bu kararı ertelemesi gerektiğini düşünüyoruz. İşyeri sahiplerinin rahatlatılması gerekiyor. Neler yapılması gerektiği ile ilgili başkan ile görüşeceğiz” diye konuştu. (İzmir/MA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum