Arkadaşları Sibel'i anlattı: Yoksulluk çekiyordu, dışlanıyordu

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli’nin (20) intihar etmesinin ardından acı dolu hayat hikayesi ortaya çıktı.

Arkadaşları Sibel'i anlattı: Yoksulluk çekiyordu, dışlanıyordu

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli’nin (20) intihar etmesinin ardından acı dolu hayat hikayesi ortaya çıktı.

Arkadaşları Sibel'i anlattı: Yoksulluk çekiyordu, dışlanıyordu
06 Ocak 2020 - 08:55

Sosyal medya hesabından, “Gidecek yerim yok, yaşanmaya değer bir hayatım da” diye yazan Ünli’nin arkadaşları, “Sibel’in mental sorunları vardı fakat intihar sebebi bu değildi.

Asıl sebep yoksulluk ve dış görünüşü nedeniyle dışlanmasıydı. Daha önce de intihara kalkıştı biz onu ikna ettik. Çok fazla kötülükle karşılaştığını söylüyordu” dedi. Ünli’nin İÜ’de gerçekleşen yemekhane zammı eylemlerine katıldığı ve “Yemek kartımda 1 lira kalmış, gidecek yerim yok, iş arıyorum” tweetini attığı da ortaya çıktı. Arkadaşları, Ünli’yi intihara sürükleyen nedenleri Cumhuriyet’e anlattı. 

KÖTÜLÜKLER... 

İntihar sebebinin psikolojik sorunları olmadığını anlatan 4 yıllık arkadaşı Zeynel Çuhader, “Biz onun arkadaşları ve dostları olarak öyle olmadığının bilincindeyiz. Sibel, sosyal, paylaşımcı bir insandı. Hayvanları çok severdi. Beşiktaşlıydı, felsefeye ilgisi vardı. Daha önce de intihara kalkıştığı bir evre olmuştu. İntihar etmemesi için ikna etmiştik. ‘Yaşamın işleyişi içerisinde çok fazla kötülükle karşılaştığını, buna dayanamadığını’ söylemişti. Görünüşü nedeniyle biraz ötekileştirilen bir insandı. Diğer yandan da yoksulluk çeken biriydi...” dedi. 

‘SOKAKTA ÇORBA DAĞITIRDI’

İsmini vermek istemeyen bir arkadaşı ise “Sibel okuyup kendini geliştirmek istiyordu” dedi. Arkadaşı, şöyle devam etti:

“Sibel Sokak Lambası Derneği ile sokakta çorba dağıtıyordu. Hayata Sarıl Lokantası’nda gönüllü çalıştı. Cumartesi Anneleri’ne giderdi. İntihar ettiği gün sınavı varmış, sınavdan çıkıp öğrencilerin şu an devam ettirdiği yemekhane eylemine katılmış. Akşam Hayata Sarıl lokantasına gidiyor sonra da gidip intihar ediyor.”

AİLESİNDEN AÇIKLAMA

Baba Zeki Ünli, “Söyledikleri her şey yalandır. Diyorlar ki, ‘bir aydır kayıp’. Yalan. Bizim evimiz Muş’ta var, Bursa’da var, burada var. Aylığımız çok şükür en az 10 bine kadar var. Bu yalanı hangisi yapmıştır. Böyle şeyler ayıptır, yapılmaması gerekir. Bu acı günümüze böyle şeyler yakışmaz” şeklinde konuştu.

Baba Ünli, “Parasızlıktan mı böyle bir şey yaptı?” sorusuna, “Yalan, Allah’a çok şükür bizim her şeyimiz var. Hiçbir sıkıntımız yok, devlet de yardım ediyor çok şükür, burs da var. Böyle bir şey yakışmıyor. Devleti kötülemek için böyle yapıyorlar” şeklinde yanıt verdi.

“BU BİZİ GERÇEKTEN ÇOK ÇOK ÜZMÜŞTÜR”

Ağabey Aydın Ünli ise, “Bu günümüzde bizimle olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Çok acı bir kaybımız var. Kardeşim Sibel Ünli maalesef çok acı bir şekilde hayatına son verdi. Ama sosyal medyada ve başka yerlerde bizim ailemizin onurunu rencide eden, kendisinin hatırasına hakaret eden bir sürü şey paylaşıldı.

Bu bizi gerçekten çok çok üzmüştür. Bundan dolayı bir basın açıklaması ihtiyacı hissettik. Bunun için bir basın metni hazırladık” dedi. Ağabey Ünli, soru almayacağını da belirti.

AİLESİ KAYIP İHBARINDA BULUNMUŞTU

Sibel Ünli’den haber alamayan ailesi 2 gün önce polise kayıp ilanında bulunmuştu. Polis, üniversiteli genci bulmak için çalışma başlatmıştı. Cuma günü Samatya Sahili’nde, kayalıkların üzerinde çanta gören çevredekiler durumu polis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, çantanın iki gün önce hakkında kayıp başvurusunda bulunulan Ünli’ye ait olduğunu tespit etti. Cansız bedeni bulunan Ünli, otopsinin ardından önceki gün düzenlenen törenle Esenyurt Kıraç Mezarlığı’na defnedildi. 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Ömer Faruk
  1 ay önce
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2238493859583418&id=788145134618305. Ailesini dinleyin
 • Sedat öznur
  1 ay önce
  Bu trajedinin sorumlusu insanlara dış görünüşüne,mensup olduğu sosyal sınıfa , maddi durumuna göre değer veren ve benimseyen algıya sahip toplum.insanlar dışlayan hor gören bu faktörlerden dolayı benimsemeyen gösterişe dayayali boktan bi düzen. Gerçekten çok acı bi durum.
 • İnsan
  1 ay önce
  Sözün bittiği yer çağdaş bir ülkede olsa ki olmaz bakan istifa eder
 • E.t
  1 ay önce
  ALLAH geride ka*** ailesine sabır versin yazık gencecik bi insan aramızdan sessizce çekip gitti ne acı ki dış***dığı ve yoksul ve zor şartlarda olduğu için kimin umrundaki bu gün soylenir yarın unutulur ama bu gün 2 sibel gitti yarın 1 sibel gitmesin diye kim ne katkı yapıyor kim ne fedakarlık yapıyor ki acaba yazık allah bizide affetsin ölen kardeşimizinde mekanını cennet eylesin.
Reklam